У Києві невпинно зростає кількість звернень за допомогою через домашнє насильство. Березнева статистика свідчить, що з цього приводу надходить кожен другий дзвінок на телефон довіри. У порівнянні з 2024 роком питома вага дзвінків, які стосуються саме насильства, зросла на 15%.
Про такі невтішні результати роботи міського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству повідомила заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда. За її словами, у березні на міський телефон довіри надійшло 936 звернень від киян, з яких 512, тобто майже 55%, були викликані насильством у родині. До того ж, у порівнянні з минулим роком загальна кількість таких дзвінків збільшилася на 15%.
Ще одна нова тенденція – зростання звернень від чоловіків, у березні їх було 128 з 512. Нині один чоловік перебуває у кімнатах кризового реагування, також там розміщені 14 жінок та 12 дітей. Крім того, збільшилася кількість звернень, які свідчать про важкий стан напруги – понад 400 осіб звернулися через панічні атаки, фантомні звуки вибухів, страх смерті, емоційне виснаження після втрати роботи, розлучення чи сімейної кризи.
За інформацією Київського міського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству, все частіше центри протидії домашньому насильству отримують звернення від родин військовослужбовців та волонтерів. А психологи все частіше вказують на ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та емоційного вигорання. Люди, які пройшли війну або постійно живуть у напрузі, можуть втрачати емоційну стійкість.
Як отримати допомогу в Києві
По-перше, у Києві працює міська служба “Телефон довіри” – цілодобово, конфіденційно та безоплатно, за номерами 15-00 (зі стаціонарного), 044- 272-15-00 (з мобільного). По-друге, є дві “кризові кімнати” для постраждалих та два притулки для жінок, що постраждали від домашнього насильства – за потреби мобільна бригада перевезе постраждалих до безпечного місця. По-третє, очну психологічну та юридичну допомогу можна отримати у денному центрі соціально-психологічної допомоги. Для мешканців лівого берегу – на вул. Райдужній, 6-А, для тих, хто мешкає на правому березі – у Київському міському центрі гендерної рівності, запобігання та протидії насильству на вул. Юрія Іллєнка, 20.
У Києві Печерський суд за рік притягнув до відповідальності за домашнє насилля 92 кривдника
Як повідомляв Інформатор, Печерський суд Києва за 11 місяців 2024 року притягнув до адміністративної відповідальності та застосував адміністративні стягнення й заходи впливу до 92 домашніх тиранів. Засуджених до реального строку у цій статистиці немає, майже завжди домашнє насилля розглядається як адміністративне правопорушення. Кількість притягнених до відповідальності кривдників у 2024 році виявилася вдвічі меншою, ніж у 2023-му. На жаль, це свідчить не про покращення ситуації з домашнім насиллям, а про неготовність жертв повідомляти про агресивну поведінку близьких.
Щодо відповідальності, у 2024 році з 92 справ про адміністративні порушення на 73 особи було накладено штраф, який нікого не лякає, адже становить від 170 до 680 грн. 15 осіб у вигляді покаранні отримали громадські роботи на строк від 30 до 60 годин, ще четверо – адміністративний арешт на 15 діб.