У Києві зроблять цукерку з історичної будівлі поштової станції: що тут буде тепер

На Поштовій площі з’явиться новий культурно-музейний простір. Його планують розмістити в історичної будівлі колишньої поштово-диліжансної станції XIX століття. Проєкт реставрації вже розроблено, місто має кошти на його втілення у життя. 

Про це розповіла у Фейсбуці громадська організація “Україна Інкогніта” після розмови  з Олегом Колядою, генеральним директором Київського науково-методичного центру по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій ( КНМЦ), на балансі якого перебуває будівля. Станції вже понад 150 років, збудована вона ще в далеких 1853-1865 роках. Будівля у стилі зрілого класицизму є пам’яткою архітектури та історії як зразок цивільної будівлі системи поштово-диліжансного сполучення Російської імперії. 

До 1919 року тут був “вокзал” для диліжансів, через станцію колись проходила вся пошта імперії до Києва. Тобто, це був своєрідний центральний вокзал. Зокрема, у 1861 році сюди прибула труна із тілом Тараса Шевченка.

Практично усі споруди поштової станції розібрали у 1975 році під час будівництва станції метро “Поштова площа”, і залишилась тільки ця будівля. Певний час у ній розміщувалось правління Товариства філателістів, філателістична виставка та музейна експозиція з історії поштового зв’язку.  Зараз у цій будівлі знаходиться заповідник “Стародавній Київ”. 

Зараз будівля і територія навколо неї мають бути приведені до належного стану

Фасад тут вже трохи підновили, але всередині ще треба добряче попрацювати, всі  внутрішні приміщення потребують реставрації. Також територія навколо памятки має бути приведена до належного стану – прибереться сміття, огорожа та чагарі, які виросли за нею.

Для подальшої реставрації буде проведено оцифрування будівлі та створення її цифрової копії. Після реставрації тут заплановано створити культурно-музейний простір, в якому будуть музейні експозиції, відбуватимуться виставки та освітні заходи, розповів Коляда. Наразі існує домовленість із муніципальною охороною, яка найближчим часом візьме будівлю під свій контроль та встановить сигналізацію та відеоспостереження – такі заходи мають уберегти Поштову станцію від вандалів.

Порівняння не на користь Києва: як горе-реноватори спаплюжили кінотеатр Краків

Як повідомляв Інформатор, активісти нарікають, що у Кракові під час реставрації зберегли родзинку кінотеатру “Київ”, а на Русанівці індивідуальність його побратима просто вбили. Реконструкція у столиці часто закінчується втратою чогось цінного – і часто тому, що реноваторам так простіше. Так трапилося з кінотеатром “Краків” на Русанівці. Йдеться про те, що яскраве та самобутнє панно, що прикрашало хол кінотеатру “Краків”, було 2019 року безвідповідально і бездарно зруйновано під час його реконструкції замість того, щоб дбайливо зберегти родзинку.

Також Інформатор розповідав про те, що на ресторані “Вітряк” у Києві нарешті почали досліджувати унікальні мозаїки Алли Горської. Панно “Вітер” створено з кераміки, скла, смальти та мармуру і є єдиною збереженою роботою видатної мисткині у Києві – та однією з двох робіт в Україні загалом.

Джерело