У Києво-Печерській лаврі після тривалої консервації відкриється унікальна церква Спаса на Берестові

4 квітня на території Києво-Печерської лаври відкриють після консервації одну з найдавніших християнських пам’яток Києва – церкву Спаса на Берестові.  Зведений у часи правління Володимира Мономаха храм входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і не лише зачаровує своєю архітектурою, а й приховує безліч історичних загадок. Розгадати їх кияни мають можливість лише у день відкриття, 4 квітня.

Про унікальну авторську екскурсію від провідних археологів та мистецтвознавців заповідника повідомили у Києво-Печерській лаврі. Під час зустрічі з науковцями відвідувачі дізнаються, що знайшли під стінами храму, як фрески XII століття залишалися прихованими понад 700 років і що сталося, коли їх нарешті відкрили. А також  тут розкажуть, з чого зводили церкви за часів України-Руси, чиї поховання зберігає храм, і чому вони викликають так багато запитань у науковців.

4 квітня у церкві Спаса на Берестові відбудуться дві екскурсії – о 17:30 та о 19:00. Обов’язкова реєстрація, зробити це можна за посиланням. Вартість квитка – 220 грн, пільгові – 110 грн, з 10:00 до 17:00 вхід до храму безоплатний.

Церква Спаса на Берестові зводилася за часів правління Володимира Мономаха в якості головного собору Спасо-Преображенського монастиря та як усипальниця княжого роду Мономаховичів, серед інших тут був похований князь Юрій Довгорукий. Храм є частиною комплексу Верхньої лаври й включений до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, а головна його цінність – фрески та розписи, виконані грецькими майстрами у ХІІ та у XVII століттях. До речі, серед стінописів зберігся й прижиттєвий портрет митрополита Петра Могили, завдяки якому церква була відновлена в середині  XVII століття.

 Пантеон Національних Героїв та порятунок Церкви Всіх Святих

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що поряд з Києво-Печерською лаврою у Києві може виникнути Пантеон Національних Героїв. Нова святиня, за задумом, об’єднає простір від ст.м. “Арсенальна”, через Національний музей Голодомору-геноциду та Лавру простягнеться аж до Національного музею історії України в II світовій війні. Простір довкола самої Лаври, втім, також може набути дещо іншого значення, склавши “Молитовне коло діалогу”, місце одночасно для духовних практик/релігійних обрядів, та дискусії між різними конфесіями.

Також ми розповідали, що будована в Києві наприкінці XVII століття коштом гетьмана Івана Мазепи церква Всіх Святих нарешті дочекалась реставрації, якої потребувала вже дуже давно. Шанс на порятунок церква Всіх Святих отримала завдяки гранту для відновлення культурних пам’яток, що постраждали від війни. Його нещодавно отримала Україна в межах проєкту ЮНЕСКО та Японського цільового фонду. На щастя, храм не зазнав руйнувань через ворожі обстріли, але до списку на відновлення потрапили не лише обʼєкти, зруйновані росіянами, а й будівлі, які можуть зазнати непоправної шкоди у воєнний час.

До того ж церква Всіх Святих потребувала термінової реставрації, через поганий стан споруди вона закрита для відвідувачів. А особливе занепокоєння фахівців викликав стан храмового живопису, який знаходиться на межі втрати.



Джерело