У шапках більше не спимо: мешканці багатоповерхівки на Оболоні скинулися по 2 тисячі, аби влаштувати опалення й світло

Мешканці 25-поверхівки на столичній Оболоні встигли перевірити на собі переваги альтернативного живлення під час грудневих відключень. Коли навколо була суцільна темрява і холод, у них працювали ліфти та теплопункт, що забезпечував опалення впродовж чотирьох годин, була гаряча вода та світло у під’їздах. Це стало можливим завдяки програмі “ГрінДім”, яка фінансує її учасників за допомогою грантів на придбання сонячних станцій та теплових насосів.

Про будинок ОСББ “Богатирський”, що має 25 поверхів, 510 квартир та два під’їзди зі швидкісними ліфтами, йдеться у новій програмі Youtube-каналу “Твій дім”. До цієї зими при відключеннях електрики мешканці, звісно, залишалися без будь-яких благ цивілізації – опалення, вода, ліфти. Тому вирішили встановити інвертори та акумулятори для резервного живлення загальних потреб будинку. І коли наприкінці року поновилися відключення світла, все вже було змонтовано.

Загальна потужність двох інверторів становить 24 кВт, ємність акумулятора – 60 кВт*год, і цього достатньо, аби впродовж 4 годин живити обладнання теплопункту та мати гарячі батареї. До того ж, це забезпечує роботу насосів водопостачання, обох ліфтів, камер відеоспостереження, домофонів, протипожежної системи та освітлення місць загального користування.

За словами голови правління ОСББ “Богатирський” Наталії Павленко, у перші дні дехто з мешканців навіть лякався, не розуміючи, як працюють ліфти за відсутності світла, і чи безпечно ними користуватися. Але швидко оцінили переваги резервного живлення.

“Виявилось, що це прекрасно: повертатися додому по темній Оболоні, а тут ліфт везе тебе на 15-й поверх, і світло є у під’їзді. А вдома і вода, і теплі батареї, і можна не лягати спати у шапці”, – зазначила голова ОСББ.

Частиною проєкту є й сонячні панелі, яку будуть змонтовані на даху будинку, тобто, вийшла справжня гібридна СЕС. До речі, коштувала вона мешканцям зовсім небагато у порівнянні з аналогічними проєктами – 2 тис грн з квартири при загальній вартості близько 1,8 млн грн. Заощадити дозволила і велика кількість квартир, і участь у програмах фінансової підтримки. 

Компенсація, яку мешканці очікують від міста, становить 300 тис грн. А за заявкою, яку подали до Фонду енергоефективності по програмі “ГрінДІМ”, отримають близько 1 млн грн. До того ж, очікують, що окупність усього комплексу заходів забезпечать сонячні панелі, які вироблятимуть електричну енергію, особливо навесні та влітку. А згодом надлишкову енергію можна направляти на живлення теплових насосів, що забезпечують підігрів води для всього будинку.

ОСББ та ЖБК отримали більше можливостей для встановлення сонячних електростанцій

Як розповідав Інформатор, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила зміни до Програми “ГрінДім”, спрямованої на стимулювання використання альтернативних джерел енергії у багатоквартирних будинках. Зміни роблять програму ще привабливішою для ОСББ та ЖБК, спрощуючи участь та збільшуючи фінансову підтримку.

ОСББ та ЖБК з великою площею (понад 8 тис. м2) тепер мають можливість отримати грант до 2 млн грн на встановлення потужнішої сонячної електростанції. Завдяки цьому очікується зменшення витрат на оплату електроенергії в місцях загального користування та збільшення енергонезалежності будинку. 

До того ж тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. 

Джерело