Нацполіція України притягнула до відповідальності порушника, що був активним учасником конфлікту на мовному ґрунті у книгарні-кав’ярні “Сенс” на Печерську у Києві. Історія трапилася 2 листопада ввечері: коли відвідувачка попросила двох чоловіків за сусіднім столиком спілкуватися українською, ті у відповідь спровокували конфліктну ситуацію, коли один з них вихопив мобільний телефон у відвідувачки. У підсумку, на порушника склали адмінпротокол (чоловік відбудеться штрафом).
Порушника покарають дрібним штрафом
Про реагування на конфліктну ситуацію Нацполіція повідомила на своєму сайті. Правоохоронці зазначили, що публікацію дівчини виявили під час моніторингу соцмереж, та стисло виклали суть “мовних” протиріч між відвідувачами кафе.
“Поліцейські зареєстрували повідомлення, встановили особу порушника й місце його знаходження. Ним виявився 44-річний мешканець Київської області”, – зазначили у повідомленні Нацполіції України.
Чоловіка, який брав участь у конфлікті та вихопив мобільний телефон, опитали, та склали відносно нього адміністративний протокол за ст. 173 Кодексу України про адмінправопорушення (“дрібне хуліганство”). За цією статтею, порушнику доведеться сплатити штраф у розмірі 3-5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, йдеться про 51-85 грн штрафу – в середньому, саме стільки коштує кава у столичних кав’ярнях та ресторанах.
Щоправда, є й альтернативні міри покарання. Так, порушнику можуть присудити громадські роботи строком від 40 до 60 годин, або виправні роботи від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку громадянина. Також суд може призначити адмінарешт до 15 діб. Втім, подібне покаранні застосовується рідко, і до багаторазових порушників цієї статті.
…та передадуть матеріали Тарасу Кременю
Втім, до чоловіка, що вирвав мобільний телефон з рук відвідувачки кав’ярні, може бути застосоване ще й покарання з боку державного захисника державної мови. Так, у Нацполіції зазначили, що матеріали про порушення, зібрані в ході дослідження конфлікту, будуть направлені до Уповноваженого із захисту державної мови (ним, нагадаємо, є Тарас Кремінь) “для розгляду та притягнення порушника до відповідальності”.
У випадку, якщо в офісі “мовного омбудсмена” визнають чоловіка винним, йому може загрожувати штраф у 3400 грн. Саме у такому обсязі штраф застосовувався, наприклад, до таксиста, що порушив мовне законодавство у січні 2024-го. Втім, відвідувача закладу навряд чи визнають винним у порушенні мовного законодавства – він не є службовою особою і, на відміну від того ж таксиста, не надає послуги.
Та й закон не регламентує приватне спілкування, у тому числі, в закладах громадського харчування. А будь-які таблички про мову спілкування є, радше, побажаннями власників чи персоналу закладів.
Мовні конфлікти у Києві стаються з періодичністю раз на кілька місяців
Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що 2 листопада у Києві стався черговий “мовний” конфлікт просто всередині книгарні-кав’ярні “Сенс”, що на Печерську, поряд з висоткою “Київміськбуду”. Відвідувачка Катерина Косецька розповіла, що у відповідь на прохання спілкуватися українською чоловіки з-поза сусіднього столика спочатку почали з неї насміхатися, а потім один з них атакував її, вирвавши мобільний телефон. У поліції прийняли заяву від жінки, пообіцявши оперативно почати розгляд справи.
А ще у травні ми писали про те, що в столиці вибухнув черговий скандал через зневагу до української мови та образу клієнтки таксі з боку водія. 19-річний молодик на ім’я Михайло Троянов використав для її приниження усі можливі матюки – але зрештою отримав “бан” з боку таксомоторної компанії, з якою співпрацював, і хвилю хейту з боку суспільства. Також, ймовірно, вже може готувати суму у 3400 грн штрафу за порушення мовного законодавства.