У Бучі на Київщині десятиповерхівка, у якій у 2022 році урочисто надавали квартири ветеранам війни та родинам загиблих, без попереджень залишилася без світла – його немає вже п’ятий день. Будинок здали, м’яко кажучі, недоробленим: майже рік він не був підключений до газопостачання й досі не переданий на обслуговування ДТЕК “Київські електромережі” – забудовник просто не виконав свої зобов’язання. Нині у багатоповерхівці через відсутність світла немає ані води, ані опалення, рятуватися доводиться генератором, який працює по дві години з перервами.
Про ситуацію, що склалася у “Сонячній оселі”, на своїй сторінці у Facebook повідомила адвокатка Катерина Українцева. За її словами, проблема в тому, що в експлуатацію введено будинок з невиконаними технічними умовами по підключенню до інженерних мереж. Міська влада дуже поспішала, аби “урочисто розрізалася стрічка та вручалися сертифікати від квартир та ключі” ветеранам війни та родинам загиблих героїв.
У коментарях мешканці будинку розповідають, що впродовж двох років вони сплачували за електроенергію за комерційним тарифом по 10-11 грн за 1 кВт, лічильники встановлювали тимчасові – кожен собі. Втім, забудовник, який за два роки не спромігся виконати зобов’язання для підключення електрики на постійній основі, встиг накопичити борги. Власне, за них будинок і відключили без попередження людей.
А коли мешканці звернулися по допомогу до міської влади, виявилося, що справа зовсім не у забудовнику, а в тому, що вони досі не визначились з формою управління багатоквартирним будинком. На думку Бучанської міськради, це “створює правову невизначеність і ускладнює вирішення питань житлово-комунального обслуговування”. Тому був оголошений конкурс, і 16 січня було визначено управителя ЖК “Сонячна оселя”, яким стало комунальне підприємство “Бучасервіс”.
“Щодо відновлення електропостачання у житловому комплексі: станом на зараз досягнуто попередньої домовленості з ДТЕК Київські регіональні електромережі та знайдено технічне рішення для забезпечення будинку електроживленням за тимчасовою схемою.Дорожню карту вже узгоджено з керівництвом ДТЕК: розроблено чіткий план дій, який дозволить у два етапи вирішити питання електропостачання будинку”, – повідомили у міськраді.
Втім, мешканцям будинку, які зараз живуть на слабкому генераторі “за графіком”, у найближчий час від цього не полегшає. Процес підключення тривалий і передбачає, що потрібно підключити будинок до нових енергетичних ліній, встановити нові, однакові для всіх лічильники та укласти договори з кожним мешканцем. Крім того, люди побоюються, що всі недоробки по будинку ляжуть на їхні плечі мешканців, а їх чимало: відсутність заземлення, ремонту в одному з під’їздіі, навісів у димовентиляційних шахтах, поштових скриньок, газових котлів у мешканців 3 під’їзду і ще багато іншого.
ОСББ та ЖБК отримали більше можливостей для встановлення сонячних електростанцій
Як розповідав Інформатор, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила зміни до Програми “ГрінДім”, спрямованої на стимулювання використання альтернативних джерел енергії у багатоквартирних будинках. Зміни роблять програму ще привабливішою для ОСББ та ЖБК, спрощуючи участь та збільшуючи фінансову підтримку.
ОСББ та ЖБК з великою площею (понад 8 тис. м2) тепер мають можливість отримати грант до 2 млн грн на встановлення потужнішої сонячної електростанції. Завдяки цьому очікується зменшення витрат на оплату електроенергії в місцях загального користування та збільшення енергонезалежності будинку.
До того ж тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання.