У громадах Київської області стартувало пілотування альтернативних форм дошкільної освіти у відповідь на дефіцит дитячих садків або їхню повну відсутність. Нові освітні моделі впроваджуються у п’яти громадах: Бучанській, Іванківській, Великодимерській, Димерській та Гостомельській. Ініціативу реалізує Міністерство освіти та науки України спільно з Асоціацією працівників дошкільної освіти за підтримки ЮНІСЕФ та німецького державного банку розвитку KfW.
Кожна громада обрала ту модель, яка найкраще відповідає потребам дітей і родин, повідомили у Київській обласній військовій адміністрації. Але будь-яка з них – це спроба не лише оперативно вирішити проблему з нестачею місць у дитсадках, а й перевірити, яка з форм найбільш ефективна в умовах повоєнної реальності. Їх також передбачено в новому законі “Про дошкільну освіту”, що набирає чинності 7 липня 2025 року.
У травні почнуть діяти два центри педагогічного партнерства у Великодимерській та Димерській громадах, що орієнтовані на найменших – це дітки до трьох років, які відвідуватимуть заняття разом з одним із батьків. Батьки, до речі, не тільки спостерігатимуть, а й братимуть активну участь в освітньому процесі. Педагоги в таких центрах пройшли спеціальне навчання з психології, запобігання насильству та гендерної чутливості, а самі центри працюватимуть у зручний для родин час, зокрема, у вихідні. Крім того, за потреби батьки можуть відлучатися и поєднувати роботу з відвідуванням центру.
В Іванківській громаді вже відкрито родинний дитсадок короткотривалого перебування для дітей до трьох років. Його наразі відвідує п’ятеро малюків, з якими працює спеціально підготовлена вихователька. Це дозволяє батькам влаштуватися на роботу або просто відпочити кілька годин.
У Бучі відкрили додаткову різновікову групу на базі садочка “Козачок” та переобладнали одну групу на дві старші. Нові місця отримали 26 дітей, які раніше стояли в черзі. Педагоги розробили новий розпорядок і простори для ігор, що враховують потреби дітей різного віку.
А в Гостомелі, де під час окупації було знищено дитячі садки, облаштовують мобільний садок. Його створюють у тимчасовому приміщенні, а до роботи будуть залучені педагоги, які залишилися без роботи. Це дозволяє не лише підтримати дітей, а й надати роботу професіоналам та організувати дошкільну освіту там, де поки немає дитсадків.
У Київській області цього літа планують відкрити ще дві альтернативні освітні локації для малечі. Адже на національному рівні розробляються сім моделей дошкільної освіти. Серед них:
- мобільні садочки (на базі транспорту);
- родинні садки у квартирах і приватних будинках;
- міні-садки до 5 дітей;
- центри розвитку дитини;
- дошкільні осередки при бібліотеках або держустановах;
- спеціальні садки для дітей з особливими потребами;
- центр педагогічного партнерства.
Згідно з методичними рекомендаціями МОН, альтернативні форми можна організувати і в приміщеннях без садків – у школах, ЦНАПах, клубах, бібліотеках, медико-соціальних центрах. Також до роботи з дітьми можуть залучати педагогів, які втратили роботу або вимушено переїхали. У разі, якщо працювати в групах будуть люди без профільної освіти, держава планує забезпечити їм спеціальне навчання. Таким чином, цей проєкт дозволяє не лише наблизити дошкільну освіту до кожної дитини, а й підтримати педагогів і громади в умовах війни та повоєнного відновлення.
У Макарові на Київщині відновлюють два дитячі садки, знищені ворогом
Нагадаємо, Інформатор розповідав, що у селищі Макарів Бучанського району Київської області розпочалися активні роботи з відбудови дитячих садків “Барвінок” та “Теремок”, які були знищені ворогом на початку повномасштабної війни. Відновлення закладів дошкільної освіти проводять за програмою “Підтримка ЄС з відновлення Макарова” – укладена угода передбачає фінансування від Євросоюзу у розмірі 15 млн євро. Відбудову обох закладів планують закінчити до кінця 2025 року.
Також Інформатор писав про те, що у Київській області планують побудувати сучасний завод із виробництва скла. Згідно з планами, там виготовлятимуть і надсучасне листове скло. Для реалізації цього проєкту меморандум про співпрацю підписали компанія NovaSklo та UkraineInvest.