На сайті Київради зареєстрована незвичайна петиція, яка стосується не громадського транспорту, світлофорів чи ремонтів доріг, а відновлення духовної святині – Богоявленського собору Братського монастиря на Контрактовій площі. Храм, знищений радянською владою в 1935 році, впродовж трьох століть був культурним та просвітницьким осередком Києва. У часи незалежності України неодноразово поставало питання про необхідність відбудувати святиню, проте дарі розмов справа не просунулась.
Виправити цю помилку та повернути Києву безцінний шедевр архітектури доби українського бароко пропонує автор петиції Олег Заварзін. Він зазначає, що історична пам’ятка загальнодержавного значення, зруйнована комуністичним режимом в 1930-х роках, була місцем поховання знаменного українського полководця – гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного і інших достойників нашої держави. За тиждень петиція зібрала 395 підписів із 6 тисяч необхідних для розгляду Київрадою та міським головою, проте для цього є ще 53 дні.
Що відомо про Богоявленський собор Братського монастиря
Братський монастир, заснований у 1615 році, займав квартал між Контрактовою площею, Набережно-Микільською, Ільїнською та Волоською вулицями. Головний храм монастиря був закладений гетьманом Петром Сагайдачним у 1620 році. До кінця ХVII століття церква була дерев’яною, а з розквітом Братського монастиря за часів Івана Мазепи за проєктом відомого зодчого Йосипа Старцева був побудований величезний п’ятикупольний мурований собор. Вже у середині ХVIIІ століття поруч звели дзвіницю, і на той час Богоявленський собор був однією з найвеличніших споруд Києва.
За інформацією у Вікіпедії, духовне життя і монастиря, і собору закінчилося у 20-ті роки ХХ століття, коли цю територію віддали Академії наук та частково – під поліклініку. І хоча у 1926 році монастирський комплекс було оголошено пам’яткою архітектури республіканського значення, це не врятувало його від знищення. Коли у 1934 році столицю України перенесли з Харкова до Києва, було вирішено перетворити місто церков і монастирів на соціалістичний центр радянської України. Тож собор розібрали, а згодом на цьому місці побудували корпус Києво-Могилянської академії. Поховання Гетьмана Сагайдачного, що знаходилося тут з 1622 року, було знищено.
Кияни вимагають від Кличка знизити шум на дорогах столиці
Як повідомляв Інформатор, На сайті Київради набрала необхідну для розгляду міською владою кількість голосів відозва з вимогою посилити контроль за автівками, що їздять без глушників. У тексті йдеться, що це покращить умови життя киян та наголошується, що заборона Київради пересуватися містом на автомобілях без глушника масово порушується. І особливо це відчутно у житлових кварталах столиці.
Петиція набрала необхідні 6 тисяч голосів, і навіть більше. Як зазначає її автор, ще у 2022 році Київрада заборонила пересування столицею транспортних засобів з гучним вихлопом. Проте це рішення досі ігнорується частиною учасників дорожнього руху. Хоча в умовах воєнного стану контроль за рівнем шуму на дорогах покращив би умови проживання киян.
Також ми писали, що петиція про вшанування пам’яті полеглих захисників у Києві, яка швидко набрала необхідну для розгляду кількість голосів, отримала від міської влади досить ухильну відповідь. Кияни пропонували щоранку, за хвилину до загальноукраїнської Хвилини мовчання, вмикати голосове пояснення на гучномовці – про те, що треба робити під час Хвилини мовчання. В офіційній відповіді на петицію за підписом Віталія Кличка йдеться про те, що в столиці проводиться і так достатня “низка заходів” щодо вшанування загиблих військових. Щодо зупинки транспорту – завуальована відповідь “ні”.