Київрада у 2025 році зробила дещо для розвитку української мови – збагатила її стійким виразом “туалетні схеми”, яке тепер у всіх на слуху. Багато разів використавши цю технологію земельних махінацій та відшліфувавши її, народні обранці тепер нібито отямилися та активно схему викорінюють. Однак рух ЧЕСНО, проаналізувавши динаміку голосування в Київради, вважає, що це не боротьба, а імітація.
У ЧЕСНО з’ясували, що жоден із членів земельної комісії Київської міської ради не проголосував “проти” під час розгляду 15 земельних проєктів так званих “туалетних схем”. Водночас 9 депутатів Київради підтримали усі 15 “туалетних схем” у ході голосувань. У списку “рекордсменів”, зокрема, колишній секретар Київради Володимир Бондаренко, колишній адвокат екснардепа-зрадника Віктора Медведчука Ігор Кириленко та Юлія Уласик, Анатолій Шаповал, Віталій Нестор та Олена Марченко із фракції “Батьківщина”, а також Михайло Терентьєв, Олена Овраменко та Дмитро Калініченко від УДАРу.
Депутатами, що підтримали 13 проєктів рішень, є: Вадим Іванченко, Юрій Сулига та Ярослав Федоренко від фракції “Єдність”, Дмитро Білоцерковець, Михайло Іщенко та Олесь Маляревич від УДАРу, Ольга Чайка від “Європейської солідарності”, Юрій Федоренко та Михайло Присяжнюк із “Слуги народу”, Олександр Бродський та Катерина Глімбовська від “Батьківщини”, а також Володимир Кравець із депутатської групи “Платформа за життя та мир” (колишня ОПЗЖ – прим. ред.).
Натомість лідерами серед голів депутатських фракцій є Денис Москаль та Володимир Слончак — співголови фракції “Батьківщина” підтримали 14 з 15 ініціатив. Голова фракції “Європейська Солідарність” у Київраді Володимир Прокопів проголосував “за” у 12 проєктах рішень. Співголова УДАРу Валентин Мондріївський та голова фракції “Слуга народу” Андрій Вітренко підтримали по 11 ініціатив.
ЧЕСНО акцентує, що схвалення “туалетних схем” у Київраді – просто рутина: схоже, у подробиці документів просто ніхто не заглиблюється. Наприклад, заступниця голови земельної комісії Олена Овраменко, що є одною з рекордсменок, ще у грудні зазначала, що профільна комісія жодні “схеми” не підтримує.
“Я хочу чітко зазначити, що депутати Київської міської ради, які працюють у земельній комісії, ніякі “туалетні схеми” не підтримують! Це перше. Ми розглядаємо ті проєкти рішень, які нам готують відповідні департаменти! І я так розумію, що якщо проєкт рішення виходить до депутатських комісій, то на цих земельних ділянках є оформлене майно”, – наголосила депутатка.
Те, що говорять про проблему “схем” у земельній комісії, дозволяє припустити: вона працює як конвеєр і не звертає уваги на нюанси. Просто депутатам приходять на розгляд документи на землю, і вони їм вірять. Тоді постає питання – який сенс імітувати боротьбу та намагатися скасовувати рішення за вже схваленими “туалетними схемами”, які розкрилися? З таким підходом “сумнівні” ділянки з’являтимуться регулярно.
“Туалетні схеми” у Києві, та як з ними борються
Як розповідав Інформатор, “туалетні схеми” дозволяють виділяти великі ділянки під невеликі об’єкти, що непокоїть мешканців Києва, оскільки такі випадки почастішали. У Київраді вигадали кілька способів боротьби зі схематозом, але викорінити явище не змогли.
Голова КМВА Тимур Ткаченко публічно оголосив про боротьбу з “туалетними” схемами у Київраді. Очільник КМВА оголосив війну шахраям та забудовникам, що виводять цінну столичну землю під схеми із залученням невеликих реальних чи вдаваних будівель та виділенням під них ділянок Київрадою.
Посадовець казав, що має перелік з десятками подібних локацій по всьому місту, де ділки намагаються отримати землю через таку схему. Але згодом з’ясувалося, що батько Такченка також може бути причесним до подібної схеми.
Також ми писали про резонансну операцію НАБУ та САП “Чисте місто”, результатом якої стали кримінальна справа проти екс-депутата Київради Дениса Комарницького, публікація “плівок Комарницького” та низка відставок у київській владі. Пішли добровільно, як, наприклад, секретар Київради Володимир Бондаренко, чи було звільнено людей, які фігурували у “плівках” і могли бути причетними до скандалу.
У Київраді заявили, що налаштовані боротися із “туалетними схемами”. Однак депутати одразу ж провалили голосування за відміну сумнівних рішень про виділення земельних ділянок, що фігурували в подібних справах.