З початком останнього місяця осені українців чекають зміни, які стосуються воєнного стану, перетину кордону, мобілізації та соціальних виплат.
Детальніше про ці та інші події можна прочитати на сайті.
Надбавки до пенсії
У листопаді українці поважного віку отримують підвищені набавки. Це стосуватиметься пенсіонерів віком 70, 75 та 80 років.
Надбавки будуть залежати від віку отримувача:
- Пенсіонери віком від 70 до 74 років отримують 300 грн;
- Українці, яким виповнилося від 75 до 79 років – можуть розраховувати на 456 грн;
- Пенсіонери віком від 80 років отримують 570 грн.
Нагадаємо, що доплата за віком нараховується автоматично, тому звертатися до Пенсійного фонду не потрібно.
Розмір пенсій, які отримують українці з інвалідністю не зменшуватимуть після реформи МСЕК. Всі, хто отримує виплати на законних підставах, можуть розраховувати на допомогу від держави. Про це наголосили у міністерстві соціальної політики.
Також у листопаді додаткові гроші зможуть отримати пенсіонери, які мають право на допомогу від Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй (ВПП ООН).
Продовження дії воєнного стану
Загальну мобілізацію та воєнний стан в Україні продовжили ще на 90 діб — з 10 листопада 2024 року до 7 лютого 2025 року. З початку повномасштабного вторгнення це 13 голосування парламенту за дію особливого стану в країні.
Тарифи на комуналку
В останній місяць осені ціна на газ для побутових споживачів залишиться незмінною. Для клієнтів Нафтогазу вартість блакитного палива залишиться на рівні 7,96 грн за метр кубічний. В інших постачальників вартість газу коливається в межах від 7,7 до 9,9 грн за метр кубічний.
Вчергове тариф на водопостачання обіцяли підвищити, але у листопаді він залишиться незмінним. Так само як і вартість електроенергії – українці сплачуватимуть 4,32 грн за кВт-год.
Щоб зекономити можна використовувати двозонні лічильники, за якими з одинадцятої години вечора до сьомої ранку світло коштуватиме вполовину дешевше – 2,16 грн за кВт-год.
Тепло та субсидії
Найбільше взимку доводиться сплачувати за теплопостачання. Для тих, чий дохід не покриває всіх витрат на комірне, в Україні існує допомога від держави у вигляді субсидій.
Якщо ви раніше вже отримували «літню субсидію», тобто адресні виплати на період з 1 травня по 30 вересня, то звертатися за новою допомогою в опалювальний період не потрібно. В міністерстві соціальної політики пояснили, що виплати перераховуватимуть автоматично, і, якщо соціальний статус родини не змінився, то можна розраховувати на субсидію.
Виплати для ВПО
Допомогу для переселенців, які перебувають у скрутному становищі, продовжили до лютого 2025 року. Тому змін з цими виплатами з початком листопада не передбачається.
Розмір допомоги наразі становить:
- для дітей та осіб з інвалідністю — 3 000 грн;
- для інших українців — 2 000 грн.
Нагадаємо, що пенсіонери-переселенці, які стали на облік до початку повномасштабного вторгнення, мають кожні пів року проходити ідентифікацію. Без цього виплати не отримати.
Також до кінця цього року ті, хто приютив у себе переселенців, можуть компенсувати витрати на комірне.
Якою буде мобілізація та бронювання з 1 листопада
До 15 листопада триватиме аудит підприємств, які отримали статус критичних. Результат має проаналізувати міністерство економіки, а уряд на основі цих даних оновить критерії бронювання.
Якщо підприємство не відповідатиме новим вимогам, то можливість бронювання для його працівників переглянуть.
Це відбувається через збільшення кількості заброньованих українців призовного віку. За словами міністра оборони Івана Гаврилюка, в Україні зараз понад 1 млн заброньованих. Впродовж двох останніх років було 540 тисяч людей, які мали «бронь», а за останні місяці їх кількість суттєво зросла.
Водночас протокольним рішенням Кабміну, було відновлено часткове бронювання. Ті, хто до 31 травня 2024 року отримали «бронь», зможуть подовжити її на той термін, який було визначено раніше.
Мобілізація
В застосунку Армія+ запровадили онлайн-підготовку військових. У сервісі зібрані матеріали з військової справи, які допоможуть бійцям, які перебувають навіть у польових умовах.
Крім цього у застосунку Резерв+ додали функцію пошуку вакансій в Силах оборони. За допомогою онлайн-рекрутингу українці зможуть знайти для себе підходящу вакансію. Для її пошуку потрібно пройти тест, вказати наявність військової освіти чи бажаний напрямок роботи.
Автоматична відстрочка
У листопаді, під час наступного оновлення мобільного застосунку Резерв+, стане доступним сервіс для оформлення відстрочки. Першими їх отримують українці з інвалідністю, а також студенти й аспіранти. Пізніше їх отримають багатодітні батьки.
Наразі триває тестування онлайн-відстрочок, у якому можуть взяти участь ці категорії українців.
Обмеження швидкості з 1 листопада
З початком останнього місяця осені в Україні починають діяти нові правила щодо обмеження швидкості на дорогах. Сезонні обмеження передбачені законодавством та направлені на підвищення безпеки в умовах холодного періоду.
Для зручності водіїв приберуть дорожні знаки, що вказують на вищу швидкість руху, або їх замінять на знаки з обмеженням до 50 км/год.
Реформа митниці
У вересні 2024 року парламент ухвалив реформу Державної митної служби. Зміни набирають чинності з 1 листопада 2024 року та передбачають:
- підвищення зарплат;
- перезавантаження митниці за зразком БЕБ під наглядом міжнародних організацій;
- прозорий конкурс на посаду голови митниці також під наглядом міжнародних організацій;
- політична незалежність керівництва митниці;
- звільнення керівництва після перевірки роботи;
- переатестація всіх працівників впродовж 18 місяців з дня призначення нового керівництва.
Зміни до вантажних перевезень у Польщі
З 1 листопада 2024 року набирають чинності вимоги щодо міжнародних вантажних перевезень для субʼєктів, які не мають штаб-квартири в державі-члені Європейського Союзу, Швейцарській Конфедерації або державі-члені Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA).
Заміна купюр 50 та 200 гривень Нацбанком
З 1 листопада поступово відбуватиметься заміна банкнот 50 та 200 грн старого зразка 2003 – 2007 років. Національний банк України буде міняти їх на більш сучасні купюри.
Для того, щоб отримати нові банкноти не потрібно нічого робити, бо їх заміна відбуватиметься наступним чином:
- банки не видаватимуть із кас банкноти номіналом 50 та 200 грн старого зразка;
- регулятор не видаватиме старі купюри банкам та інкасаторським компаніям;
- банкноти номіналами 50 та 200 гривень старого зразка не будуть повертатися в обіг, а вилучатимуться для утилізації.
Розраховуватися купюрами можна будь-де, бо вони залишаються дійсними.
Виплати по кешбеку продовжаться
У листопаді виплати за покупку українських товарів будуть продовжені. Нагадаємо, що перша виплата Національного кешбеку відбувалася з 22 до 31 жовтня. За покупки українських товарів 646 378 українців отримують 37,2 млн грн. Витратити кошти можна на комунальні та медичні послуги, оплату транспорту чи на допомогу армії.
Виплата кешбеку відбувається з 20 числа наступного місяця за попередній. Тобто в кінці жовтня українці отримують гроші за покупки у вересні, а в кінці листопада – за жовтень.
Для того, щоб отримати кешбек потрібно активувати картку для виплат в Дії. Поки що понад 300 тисяч українців поки що цього не зробили. В уряді нагадують. Що їх бонуси не зникнуть й будуть виплачені у листопаді.