Святковий стіл у різдвяно-новорічні дні неможливо уявити без солодкого – так було, є і так буде. Ба більше, це чудовий привід дозволити собі щось незвичайне, зробити вишуканий подарунок, побалувати дітей. Вже наприкінці ХІХ століття у Києві працювало кілька кондитерських, заснованих іноземцями. І, як повідомляють у спільноті “Київські історії”, саме туди кияни заходили за смаколиками напередодні новорічних свят.
Бонбоньєрки та шоколадні таблетки Семадені
Однією з найпопулярніших кондитерських в Києві кінця ХІХ – початку ХХ століття, був заклад швейцарця Бернарда Семадені, який приїхав до Києва в 1877 році і зайнявся солодким бізнесом. Кафе-кондитерська, яку він відкрив на Хрещатику, 15 навпроти Міської думи, швидко стало найвідомішим у Києві. Згодом було відкрито ще дві кондитерські на Хрещатику, 39 – на розі з вулицею Фундуклеївською (нині Богдана Хмельницького) та на Великій Васильківській, 12.
І в них можна було не тільки випити чай чи каву з тістечками та цукерками, а й придбати солодощі додому. У кондитерській замовляли торти, тістечка, цукерки для весілля, балу та інших урочистостей та свят. У Семадені виготовляли на замовлення багатоярусні торти неймовірних форм та оздоблення, їстівні солодкі кошики з квітами, піраміди й букети з цукерок.
А ще тут були кращі сорти какао й шоколаду, каштани в сиропі та ананаси в шоколаді, фірмові тістечка “Семадені”, що користувались особливою популярністю, здобні булочки, торти з морозива, шоколадні таблетки, драже з мигдалю. Тож, обрати солодощі до святкового столу можна було на будь-який смак і гаманець. Заможні кияни замовляли паризькі бонбоньєрки – маленькі, вишукані коробочки із солодощами, які використовувалися як символічний подарунок гостям. Ті, в кого грошей на бонбоньєрки не було, обирали типово київський смаколик – сухе варення, це були шматочки фруктів, які декілька разів варили в цукровому сиропі, а потім підсушували та посипали цукровим піском.
Каштани “марон глясе” у мережі кондитерських “Франсуа”
Наприкінці ХІХ століття була відкрита мережа кав’ярні-цукерні “Франсуа”, до якої згодом додалася власна кондитерська фабрика. За кілька років її створив виходець з Варшави Францішек Голомбек. Всі три кондитерські розташовувалися поруч із Хрещатиком: одна працювала на розі вулиць Фундуклеївської та Володимирської. Друга – майже на Хрещатику – на Фундуклеївській, 4, а третя – на Думській площі, тобто сучасному Майдані.
Тут продавалися гарячі пончики, вергуни, товчені в сиропі глазуровані каштани “марон глясе”, великі фрукти в цукрі – дині та ананаси. Однією з родзинок “Франсуа” були шоколадні цукерки власного виробництва, які цінувалися за неперевершений смак і відносно невисоку вартість. А на одній із найкращих київських кондитерських фабрик на Жилянській, 23, яку відкрив Голомбек, виробляли фірмовий шоколад “Франсуа”.
Торт від Жоржа та шоколадні цукерки у вигляді тварин
Кондитерська “Жорж” була заснована пруським підприємцем Жоржем Дортенманом у 1872 році на розі Хрещатика й Прорізної. Заклад став дуже популярним, коли неподалік з’явилася будівля Міської Думи, а на Хрещатику завирувало ділове життя. До того ж, для залучення клієнтів Дортенман запросив оформити інтер’єри Михайла Врубеля, який у той час приїхав до Києва для роботи у Володимирському соборі. Тож, це була не просто кондитерська, а своєрідний витвір мистецтва.
Тут також можна було придбати бонбоньєрки і навіть замовити їх за індивідуальним дизайном, аби використовувати у якості подарунків. Щодо солодощів, щорічно кондитерська “Жорж” виготовляла 32 тонни цукерок та 8 тонн шоколаду з гамбурзького какао. Найпопулярнішими з них були шоколадні цукерки у вигляді тварин, музичних інструментів та людей різних професій. Напередодні свят кияни приходили до Жоржа за тортами та тістечками, які були прикрашені незвичайними візерунками та доповнені різними начинками. “Торт від Жоржа” був одним з головних солодких символів Києва кінця ХІХ – початку ХХ століття.
2024 рік завершиться рідкісною подією, якої ви ніколи не бачили
Як повідомляв Інформатор, у новорічну ніч над Україною зійде незвичне астрологічне явище – так званий Чорний місяць. Чорний Місяць виникає, коли Місяць майже знаходиться між Землею та Сонцем, що ускладнює його видимість, оскільки сторона, що освітлюється Сонцем, звернена від Землі. Однак відсутність Місяця на нічному небі також може стати чудовим часом для більш загального спостереження за зірками, оскільки світла, яке заважає, стає менше.
Це час для трансформації й структурування життя, мудрих рішень та вивірених кроків. Оцініть свої досягнення. Звільніться від старих циклів і повторюваної поведінки, яка призводила до невдач. Напередодні Нового року звільніть місце дял нових речей. Складіть список цілей наступного року – ставте конкретні завдання, яких можна досягти за допомогою певних зусиль. Попрацюйте над дисципліною, будь то ранковий ритуал чи планування.