З такими друзями не треба ворогів: ось, що з потрохами видає поганого приятеля

В багатьох із нас є шкільні чи університетські друзі, яких ми знаємо дуже давно. Часом трапляється, що такі стосунки переживають складні періоди, час стагнації чи стресу. Так, набирає популярності терапія дружби, коли, до прикладу, двоє людей разом йдуть до психотерапевта, аби проговорити образи, які накопичились за роки їхньої дружби. Так чинять ті, хто прагне врятувати дорогі для них стосунки.

Суперечки між друзями

Якщо ви та ваш друг маєте кардинально різні цінності чи спірні питання, як-от політика, виховання дітей або гроші, це може призвести до суперечок і конфліктів. Особливо, в тому випадку, якщо хтось відчуває осуд від друзів. Бо ж ніхто не хоче, щоб друзі читали нотації.

Нам зазвичай подобаються люди, які дуже схожі на нас, і це те, що називається “Сімома стовпами дружби”, пояснює професор еволюційної психології в Оксфордському університеті та автор книги “Друзі: розуміння сили наших найважливіших відносин” Робін Данбар.

За його словами, це схоже на особистісний код, який показує, ким ви є як людина, ваші симпатії та антипатії, ваш вік, стать і психологічний профіль. А от з’ясувати, що ваш друг бачить світ по-іншому, може бути важко, додає експерт з психології стосунків. 

Коли дружба згасає

Нема про що поговорити

Однак, ключовим елементом хорошої дружби є симетрія. Якщо все добре у вас, але погано в друга чи навпаки, а цей період затягується, спільне поступово вислизатиме з таких стосунків. Перешкодою до порозуміння можуть стати не тільки погляди, але й невдачі чи успіхи на роботі, гроші, заміжжя, народження дітей тощо. Коли у друзів залишається мінімум спільних тем, вони як правило розходяться. 

Немає підтримки, осуд, критика 

Ситуація, у якій ваш друг не підтримує вас чи веде з вами змагання, також може нашкодити дружбі. Жінкам особливо важливо відчувати емоційну підтримку друзів, як і той факт, що друзі заслуговують на довіру. Для дівчат важливими є три речі: відчуття рівності, скритність і підтримка. Проблема в тому, що багато з цих речей можуть бути дуже суб’єктивними. 

З людиною стало важко/нудно 

Може знадобитися ризикована розмова, щоб висловити свої почуття. Якщо ж ви намагалися поговорити зі своїм другом, але це не допомогло або, можливо, позитив і веселощі зникли й тепер стосунки здаються виснажливими чи негативними, то є всі шанси втратити їх.

Ревнощі

Ще одна причина, з якої може виникати загроза дружбі це – ревнощі, особливо, коли мова про дівчат. Тож, якщо ви познайомили своїх подруг і бачите, що вони зустрічаються без вас, просто скажіть їм, замість ображатися: дівчата, мені подобається, що ви будуєте дружбу, але іноді я підозрюю, що вона не включає мене!

Недовіра, відсутність близькості, різні очікування 

Існують здорові стосунки, коли одна людина ініціює більшу частину спілкування, і це нормально, якщо ви відчуваєте, що інша людина відповідає взаємністю іншими способами. Спробуйте оцінити це за тим, наскільки добре ви почуваєтеся, коли ви з цією людиною, і чи це повноцінний час, коли ви разом.

Іноді також існує невідповідність між тим, наскільки близькими хочуть бути друзі. Якщо ви розчаровані, вам потрібно звернути увагу на людей, які можуть відповісти вам взаємністю, дають заключну пораду психологи. 

Як зберегти дружбу

Ключовим тут є терпимість до поглядів вашого друга та недопущення сварок. Іноді краще визнати, що є теми, яких слід уникати, як от політичні погляди. Проте дайте зрозуміти своїм друзям, що ви не засуджуєте їх. І чесно говоріть їм про те, що скучаєте, радять психологи.

Але не звинувачуйте у тому, що друг проміняв вас на партнера чи партнерку тощо. Кожен має право на власне, приватне життя. Іноді друзі дійсно бувають надто зайняті. Та це не означає, що ви повинні сприймати це особисто або що ви не зможете дружити в майбутньому.

Найбільша скарга, яку чують усі експерти з питань дружби, це скарги людей на те, що їхня дружба не є взаємною, і вони першими телефонують своїм друзям. З часом це може перерости в образу. Психологи кажуть, що іноді взаємність означає різні речі для різних людей. Можливо, ваш друг завжди платить за обід або чудово слухає, але йому важко організувати свій час. Важливо не сприймати це на свій рахунок.

Навіщо нам друзі 

Дослідження показують, що хороші друзі:

  • захищають нас від депресії й тривоги,
  • знижують кров’яний тиск,
  • знижують шанси застудитись,
  • допомагають жити довше.

Дружбу завжди представляли як щось, що має бути природним. Однак, над дружбою, як і над будь-якими стосунками, важливо працювати.

Джерело