Аби зменшити витрати на опалення та підвищити енергоефективність осель, жителі Київщини почали користуватися програмою “ГрінДім”, що запроваджена Фондом енергоефективності. Те, що для столиці вже стало майже звичайною справою, у громадах області тільки започатковується. І ОСББ “Тарасівський” в Бучі стало одним з перших, хто встановив у своїй дев’ятиповерхівці енергоощадне обладнання – до того ж, власними силами, без жодних кредитів.
Коли вимикали світло, в будинку не було тепла, адже опалюється він від дахової котельні, повідомили в Бучанській міській раді. Тому мешканці вирішли скористатися програмою “ГрінДім”, яка компенсує 70% від вартості обладнання. Головним завданням було знайти підрядника та кошти для реалізації проєкту, втім, кредит брати не стали, а скористалися власними грошима. Компенсація в 70% стосується лише вартості обладнання, встановлення та ремонтні роботи люди сплачують самостійно.
“Тільки після реалізації проєкту Фонд енергоефективності компенсує нам витрати. Ми ще не отримали ці гроші, поки чекаємо на другий сертифікат енергоефективності. Кредит не брали, направили сюди всі резервні та ремонтні фонди – загалом, самостійно сплатили 1 мільйон гривень. І підрядник ще чекає на близько 100 тис грн за роботу”, – повідомила голова ОСББ Тетяна Левдар.
За ці кошти на будинок в 213 квартир встановили два інвертори по 10 кВт, акумулятор на 20 кВт та 36 сонячних панелей. Переваги наявності обладнання мешканці відчули вже при перших відключеннях – котельня працює без світла впродовж 4-5 годин. А сонячні панелі дозволять ще й заощаджувати на комунальних платежах.
Котельня споживає зазвичай 4,5-5 кВт, тепер у сонячну погоду половину цього об’єму забезпечують сонячні панелі. А влітку обладнання можна буде використовувати для інших потреб, зокрема, роботи насосів, ліфтів, освітлення на вулиці та у під’їздах.
У Бучі встановлюють когенераційні установки для виробництва електрики та тепла
Як повідомляв Інформатор, у Бучі почали встановлювати першу когенераційну установку потужністю 5 МВт. Вона дозволить одночасно отримувати електричну та теплову енергії від одного джерела з використанням газового або дизельного пального, або альтернативного біогазу, одержуваного з біологічних відходів. Обладнання стане в пригоді під час тривалих відключень електроенергії не тільки для об’єктів критичної та соціальної інфраструктури, а й житлових помешкань.
Крім того, ми писали, що КП “Київтеплоенерго” придбало 15 таких установок. Ці закупівлі були проведені з метою реалізації програми з енерговідновлення, яку навесні прийняла Київрада. Завдяки цьому обладнанню загальною потужністю 60 МВт можна буде одночасно виробляти електроенергію і тепло за допомогою використання газу. Втім, доведеться зачекати: за умовами тендеру, який виграла компаній зі Словаччини, кінцевий строк поставки установок – до завершення 2025 року.