Будівля колишнього пивоварного заводу Ріхерта у Подільському районі столиці змінила господаря. План будівництва тут житлового комплексу анульовано, натомість мають з’явитися парк, озеро та публічний простір. Київський культурний проект K41 Community Fund повідомляє, що компанія A Development, яка збиралася бути забудовником ділянки на Подолі, “покидає територію”.
В K41 Community Fund заявили, що “знайшли інвестиції, які дали нам змогу викупити будівлю заводу Ріхерта, а також взяти в довгострокову оренду земельну ділянку навколо броварні з озером”. Жодних подробиць про інвестиції проєкт не надає, але повідомляє, що згідно з планами нових інвесторів, на території планується відкрити парк з озером та громадські простори. Наголошується, що будівництво житлового комплексу “Ріхерт&Парк” на цій териториії скасовано.
“Відтепер компанія A Development залишає територію Юрковиці та ця ділянка захищена від житлової забудови”, – йдеться у заяві K41 Community Fund.
Київські активісти налаштовані недовірливо, поки не побачать проєкт
Видомий київський архитектурний актівист та борець з незаконною забудівлею Дмитро Перов заявив, що частина людей не уважно читала новини про викуп заводу. Багато хто вважає тепер, що його купила ГО Спадщина, до діяльності якої Перов має відношення як співзасновник, аби врятувати його від забудови.
“Не пишіть мені, будь-ласка, з приводу покупки заводу “Ріхерта” – я його не купляв. Територію дійсно викупили, але це зробив інвестор, а не Спадщина. Ми проводили історичні дослідження місцевості, підготували історичну довідку про кожен з елементів комплексу. Зокрема, пивоварню Псьол, 1860 року, і це дозволило зберегти будівлю”, – зазначив пам’яткоохоронець.
Перов запевнив, що “Спадщина” продовжить послідовно захищати історичну забудову на території заводу Ріхерта. Бо, допоки, на жаль, активистам не до кінця відомі плани нового інвестора на цю територію. Він пояснив, що планами вважає не слова, а готовий проєкт і візуалізації, яких ще немає.
“Поживемо-побачимо. Будемо боротися за збереження пивоварні Псьол та комунікувати з приводу дбайливої реставрації кожної із споруд комплексу”, – пообіцяв він.
Чи міг ділянку на Подолі купити Веревський: що на це може вказувати
Forbes Ukraine звертає увагу, що в повідомленні K41 не уточнюються, хто був продавцем. Але раніше компанія A Development забудовника Олексія Баранова збиралася будувати тут ЖК “Ріхерт&Парк”. Крім того, не вказано, про які інвестиції чи інвесторів йдеться.
Відомо, що 21 листопада 2024 року Антимонопольний комітет України (АМКУ) дозволив ТОВ “КУА “Прогресивні інвестиційні стратегії”, яке належить українському бизнесмену Андрію Веревському, придбати компанію “Керікс Девелопмент” Олексія Баранова. Згідно з даними сервісу YouControl, “Керікс Девелопмент” мала два обʼєкти нерухомості і дві земельні ділянки за адресами Нижньоюрківська і Кирилівська. На перетині цих вулиць і розташована ділянка, на якій планували будувати ЖК “Ріхерт&Парк”.
Раніше, у листопаді 2024 року, A Development повідомляла про зміну концепції реноваційного проєкту “Ріхерт&Парк”, а саме про зменшення площі забудови на 40 тис. кв. м та створення парку площею 5,85 га з культурним центром. Замовником будівництва виступало ТОВ “Керамоблоки-Інвест”. Але у лютому 2025-го A Development заявив, що вже не будуватиме ЖК “Ріхерт&Парк” на Подолі, а комплекс виходить з інвестиційного портфелю проєктів компанії.
Станом на 24 квітня 2025 року Веревського також вказано бенефіціаром “Керікс Девелопмент”. А попереднього бенефіціара Олексія Баранова, який є власником A Develoment, було видалено з реєстру 4 лютого. Крім того, у лютому також змінився власник у “Керамоблоки-Інвест”: поточним власником вказано ТОВ “Кернел-Трейд” Веревського.
Всі ці комбінації можуть говорити про те, що Богданов вийшов із проєкту по заводу Ріхерта, а замість нього зайшов Веревський, що K41 Community Fund й називає “знайшли інвестиції”. Співвласник агрохолдингу Kernel Андрій Веревський – один із найбагатших людей України, у 2025 році він увійшов до світового рейтингу мільярдерів Forbes. У Веревського, за даними видання , 2356-е місце та статки розміром $1,4 млрд.
Чому критикувалася забудова Подолу біля заводу Ріхерта
24 листопада 2023 року киянам представили проєкт будівництва Ріхерт&Парк на території колишньої цегельної фабрики, а пізніше – броварні Михайла Ріхтера (Ріхерта) на вул. Кирилівській, 35. На 11,5 га між вулицями Нижньоюрківською, Кирилівською і Мильним провулком мав з’явитися житловий комплекс із магазинами та парковками.
Компанія А Development була готова інвестувати в проєкт 200 млн доларів, з яких 10-15 млн доларів мали йти на благоустрій. Йшлося про появу зелених зон та укріплення берегів озера. В обмін на це девелопер хотів отримати згоду громади та дозвіл будувати 42-метрові будинки на 12 поверхів.
Проте в Київради наголошували, що висотність у центральній планувальній частині міста не може перевищувати 27 м. Водночас активіст Дмитро Перов бив на спалах, бо з’ ясувалося, що реставрації згідно проєкту підлягають лише фасадний корпус та димар. Найстарішу частину памʼятки, а саме – стару броварню та житловий будинок, датовані 1860-ими роками, планували знести.
За словами активіста Олександра Дядюка , спочатку забудовник у 2021 році зареєстрував дозвіл на першу чергу будівництва, яка передбачала 110 квартир у споруді не вище 7 поверхів. Згодом замовник будівництва – фірма “Керамблоки-інвест”, яка орендує цю ділянку з 2006 року, отримала дозвіл на другу чергу, яка передбачала вже дев’ять поверхів. Дядюк вважав, що в історичному ареалі на Пододі можна будувати тільки невисокі споруди, а цієї вимоги забудовник нібито не дотримується. Тому активіст позивався до суду, щоб спрямувати забудовника “у законне русло”.
У 1986 році Пивоварний завод Ріхерта по вул. Фрунзе, 35 (нині вул. Кирилівська) в Києві був віднесений до переліку пам’яток архітектури місцевого значення. Будівля заводу побудована у 1892-1895 роках за проєктом архітектора Володимира Ніколаєва на замовлення купця 2-ї гільдії Михайла Ріхерта (є ще варіант – Ріхтера) та є однією з найстаріших промислових садиб Подолу. З 1961 року комплекс споруд заводу використовувався Київським експериментальним заводом солодових екстрактів.
У Києві знесли відомий 200-річний хлібний магазин та готують до демонтажу ринок-шайбу
Нагадаємо, на початку березня 2025 року Інформатор писав про те, що у Києві знесли пам’ятку архітектури, якій 2025 року мало б виповнитись 200 років. Мова про садибу по вул. Сагайдачного, 16/5 у Подільському районі столиці. Будинок спорудили для розміщення у ньому магазину, і цю функцію він виконував аж до 2011-го, коли будівлю затягнули будівельною сіткою, нібито для проведення реконструкції.
Також ми розповідали, що один з визначних об’єктів нерухомості Києва, критий ринок-“шайбу”, що на вул. Мокрій, 1 у Солом’янському районі Києва, готують до знесення. На споруді, яку ще у серпні 2024 року намагався здати в оренду її власник, вже працюють будівельники, також віднедавна вона оточена зеленим парканом. Чотири роки тому її вже передавала під забудову Київрада, і тоді київська громадськість одностайно виступила на захист унікального критого ринку – причому цінність будівлі відмітили навіть за кордоном: тоді за збереження споруди висловилися у відкритому листі польські архітектори.