Багато хто мріє поліпшити здоров’я мозку і залишатися “при здоровому глузді” до глибокої старості. І нове дослідження показало, що популярна дієта може допомогти з цим. Це дослідження показує, яку важливу роль рівень цукру в крові відіграє у швидкості старіння мозку.
Дослідження є роботою міжнародної групи дослідників, що продовжує статтю 2022 року, в якій розглядалися зв’язки між дієтою та атрофією мозку. У попередньому дослідженні середземноморська дієта, і зокрема зелена середземноморська дієта (більше рослин, менше м’яса), були пов’язані з меншим зносом мозку, пише Science Alert. У цьому новому дослідженні команда хотіла вивчити деякі механізми, які можуть стояти за цим зв’язком. Вони виявили значний зв’язок між нижчими маркерами рівня цукру в крові та меншим зменшенням всихання мозку і загибеллю нейронів, що зазвичай відбувається в міру того, як ми стаємо старшими.
“Підтримка низького рівня цукру в крові, навіть у межах норми, обіцяє зберегти молодий мозок, особливо в поєднанні зі здоровим харчуванням і регулярною фізичною активністю”, – сказала старша авторка дослідження та епідеміологиня Айріс Шай з Університету Бен-Гуріона в Ізраїлі.
Дані було зібрано за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) мозку 224 учасників, середній вік яких становив близько 51 року, і в яких діагностували ожиріння або високий рівень жиру в крові. Протягом 18 місяців їх розділили на три групи, а потім посадили на середземноморську дієту, зелену середземноморську дієту і стандартну здорову дієту. Та з огляду на те, що уповільнення старіння мозку було значною мірою пов’язане з середземноморською дієтою (особливо зеленою) і більш низьким рівнем цукру в крові, цілком імовірно, що всі фактори пов’язані, і попереднє дослідження 2022 року надало додаткові докази, які підтверджують це.
Дослідники помітили, що добровольці, які споживали багато зеленого чаю та коктейлів із ряски Манкай (їстівна водна рослина, повна поживних речовин) у рамках зеленої середземноморської дієти, як правило, демонстрували найменшу кількість зносу мозкової тканини. Це натякає на те, що в рослинній їжі є щось, що захищає мозок.
“Зокрема, поліфеноли, що містяться в рослинних продуктах, можуть проникати крізь гематоенцефалічний бар’єр і допомагати зменшувати запалення мозку, що має вирішальне значення для пам’яті”, – пояснила Шай.
Хоча ми не можемо вивести прямий причинно-наслідковий зв’язок із даних, є вагомі підстави вважати, що середземноморська дієта корисна для мозку, як показали кілька минулих досліджень. У рамках цього, мабуть, основними рушійними силами є низький рівень цукру і високий вміст рослин.
Старіння мозку є природною частиною старіння певною мірою, але більш швидке старіння означає, що ми більше схильні до ризику когнітивного зниження і пов’язаних з ним неврологічних захворювань на більш ранньому етапі життя. Знання того, чому це відбувається, ставить нас у краще становище, щоб мати можливість щось із цим зробити – наприклад, змінити свій раціон харчування.
“Це дослідження пропонує безпечний підхід до потенційного сповільнення старіння нашого мозку – шляхом використання компонентів зеленої середземноморської дієти”, – підсумувала провідна авторка дослідження та епідеміологиня Дафна Пахтер з Університету Бен-Гуріона.