Два десятиліття тому кава ще не мала репутації напою, корисного для здоров’я, а скоріше навпаки. Та це повністю змінилося, оскільки люди зрозуміли, що деякі компоненти, звільнені зі смаженої кави, дуже корисні, пише The Telegraph. Про це розповів виконавчий директор Британської асоціації кави Пол Рук.
Проблеми із серцем, діабет 2 типу та деменція – й це лише деякі хвороби, яких допомогає уникати кава, якщо пити до п’яти чашок на день. Вважається, що кава містить багато корисних сполук, серед них:
- поліфеноли,
- мелоноїди,
- тригонелін,
- волокна.
Кава з антиоксидантами: розчинна
Розчинну каву любить меншість поціновувачів цього ароматного напою, втім дарма! Виготовлена з кавових зерен, які подрібнюються в порошок, така кава втрачає всю вологу, аби стати сухою. Її спеціально висушують – замерзанням.
Розчинна кава, яка готується буквально миттєво, містить більше антиоксидантів, ніж мелена кава. Ці сполуки захищають клітини від пошкодження. А також вона має мелоноїдіни, які збільшують різноманітність бактерій на користь здоров’я кишечника.
Проте така кава водночас містить більше кофеїну та вдвічі більше акриламіду, ніж мелена кава. Акриламід був оголошений Міжнародним агентством з досліджень раку “ймовірним канцерогеном”. Тобто вважається, що ця хімічна речовина може спричинити рак. Однак варто пам’ятати, що вам потрібно пити близько 10 чашок розчинної кави на день, щоб цей факт викликав занепокоєння.
Кава з користю для серця: фільтрована
Така кава фільтрується через паперовий або металевий фільтр. Як всі інші типи кави, крім швидкорозчинної, вона виготовлена шляхом подрібнення кавобобів.
Для тих, хто шукає продукт з ефектом підтримки для серця, це може бути найкращим варіантом. Норвезькі дослідники проаналізували звички до вживання кави в півмільйона людей протягом двох десятиліть. Вони виявили, що серед тих, хто пив фільтровану каву, більшість мали здоровіше серце. Щоб мати ефект, треба пити до чотирьох чашок на день.
Водночас вчені зазначили, що нефільтрована кава містить в 30 разів більше сполук, які можуть підвищити холестерин і, отже, можуть збільшити ризик серцевих нападів. Однак проведення досліджень неодноразово виявляли, що пити каву в цілому корисно для здоров’я серця.
Кава для здоров’я мозку: еспресо
Кава еспресо готується шляхом пропущення гарячої води через дрібно змелені кавові зерна. Більшість кави, яку ви купуєте у кав’ярні, хай то латте чи капучино, має еспресо як основу. Дослідження свідчать про те, що еспресо особливо корисний для нашого мозку.
Така кава буцімто запобігає накопиченню токсичного білка, який відіграє роль у початку хвороби Альцгеймера. Крім того, еспресо містить високий рівень біоактивних сполук.
Кава для схуднення: холодне заварювання
Холодне заварювання передбачає, що кава замочується у воді кімнатної температури протягом ночі чи доби. Отриманий напій є менш гірким та кислим, що може змусити людей рідше додавати цукор і сиропи, а це добре для вашої талії!
Крім того, тривалий процес заварювання означає, що холодна заварка може мати більш високу концентрацію біоактивних компонентів. При цьому рівень кофеїну може бути таким же високими, як і в еспресо, кажуть експерти.
Чотири сорти: різниця
Існує два домінуючі сорти зерен – це Арабіка, що складає близько 60% кави, виробленої в усьому світі, і Робуста, котра становить близько 30% світової кави. Остання містить трохи більше кофеїну й має більш гіркий смак, ніж боби Арабіки. Ще 10% припадає на два інші види кави – Ліберику та Ексельсо.
Втім жоден з сортів кави не виявився кориснішим для здоров’я. Тобто їхні шанси принести вам користь рівноцінні. З огляду на сказане, так чи інакше, а пити каву корисніше, ніж не пити її взагалі, переконані фахівці.
Чи додавати молоко, цукор і сиропи
Додавання молока на каву додає поживні речовини та робить напій менш гірким. Кальцій у молоці зв’язується з деякими гіркими компонентами, зокрема дубильними речовинами, тому таку каву легше пити. Проте одне дослідження виявило, що більше ніж 300 мл на день може збільшити ризик серцевих нападів та інсультів.
Додавання вершків, цукру чи сиропу – додає калорій та жирів до кави. Якщо ви стежите за вагою, краще пити чисту каву. Такі спеції, як кориця, кардамон або мускатний горіх, можуть надати аромат, не додаючи зайвих калорій.