Канцелярський скотч може позбавити вас від однієї некрасивої хвороби

Якщо раптом у вас є несимпатична бородавка нижче пальців на ступні ноги, зазвичай це боляче. Може навіть здаватися, нібито ви увесь час наступаєте на гострий камінець і раните ним ногу. Про це розповів дерматолог Стівен Дейвелуй в матеріалі NYTimes.

На відміну від інших типів бородавок – невеликих не ракових новоутворень, які можуть виникати на різних частинах тіла – підошовні бородавки розвиваються лише на підошвах ніг. Це невеликі, круглі, грубі та часто плоскі новоутворення на шкірі з крихітними судинами в центрі, що виглядають як чорні крапки.

Підошовні бородавки можуть зникнути без лікування, але на це можуть піти роки. І оскільки вони можуть бути болючими або незручними та з часом збільшуватися, люди зазвичай хочуть їх видалити.

Цей спосіб простий і доступний, і не потребує консультації лікарів: просто спробуйте заклеїти бородавку скотчем на кілька днів.

Скотч

Підошовні бородавки поширені, і доступно кілька варіантів їхнього лікування. В TikTok деякі користувачі стверджують, що якщо заклеїти бородавки скотчем на кілька днів, можна від них позбутися. Хоча дослідження цього методу обмежені, одне невелике дослідження, опубліковане у 2002 році, показало, що клейка стрічка може бути більш ефективною в лікуванні звичайних бородавок, ніж кріотерапія.

Хоча доктор Дейвелу не знає жодних досліджень, які б довели, що клейка стрічка працює, він сказав, що спробувати це не завадить. Деякі люди навіть заклеюють бородавки клейкою стрічкою після нанесення саліцилової кислоти.

Заморожування

Іншим варіантом є кріотерапія. Однак використання цієї техніки може бути болючим у нижній частині стопи. Також може знадобитися кілька процедур, адже зазвичай це не разово, каже лікар.

Лазер

Лазерне лікування з місцевими анестетиками може бути використане для бородавок, які не реагують на інші методи. Лікарі іноді також хірургічно видаляють підошовні бородавки.

Припікання

Бородавку змащують кантаридином, місцевим препаратом. Це призводить до утворення пухиря, який блокує кровопостачання наросту. Приблизно через тиждень лікарі зголюють зовнішній шар шкіри та видаляють частину тканини бородавки. Втім, може знадобитися кілька сеансів, щоб повністю позбутися її повністю.

Косметичні засоби

Безрецептурні рідини, гелі або подушечки, виготовлені з саліцилової кислотою, є ще одними з варіантів лікування. Але часто їхня концентрація недостатня або їх використовують неправильно, аби ефект був задовільним. 

Хірургічне видалення

Іншим варіантом є відвідування медичного працівника, наприклад дерматолога, ортопеда чи хірурга, який може діагностувати підошовні бородавки, та видалити їх.

Запобігаємо появі бородавок

Найперше не ходять босими, принаймні поза домом. Носіть шльопанці в душі тренажерного залу та біля басейну й регулярно зволожуйте ноги. Це допоможе запобігти появі тріщин на шкірі.

Вакцина проти вірусу папіломи людини допомагає захистити від штамів вірусу, які викликають генітальні бородавки, але вона не націлена спеціально на варіанти, що викликають підошовні бородавки. Проте є дані, що вакцина може прискорити лікування будь-яких інших типів бородавок. 

Перевіряйте ділянки між пальцями ніг та підошви ніг та покажіться лікарю, якщо ви помітили нові або змінені ушкодження на шкірі, радять дерматологи.

Якщо ходити без взуття, можна підчепити вірус, який призведе до появи бородавок.
Якщо ходити без взуття, можна підчепити вірус, який призведе до появи бородавок.

Звідки беруться підошовні бородавки

Усі бородавки викликані вірусом папіломи людини, який може жити на різних поверхнях, особливо на поверхнях загального користування, як-от у громадських басейнах, душових або спортзалах. Якщо ви ходите босоніж із будь-яким пошкодженням шкіри та піддаєтеся впливу вірусу, може розвинутися підошовна бородавка.

Стояння або ходьба може чинити тиск на бородавку, змушуючи її рости всередину. Бородавки на інших частинах тіла, навпаки, ростуть назовні, утворюючи шишку. Підошовні бородавки можуть з’явитися в будь-який час року. Але найчастіше вони “вилазять” восени, після літного відпочинку босоніж. Після того, як людина піддається впливу ВПЛ, може пройти кілька тижнів або кілька місяців, щоб розвинутися підошовна бородавка.

Підошовні бородавки заразні, тобто можливий розвиток супутникових уражень через поширення вірусу на сусідні частини шкіри. Вони також можуть поширюватися через контакт шкіра до шкіри або через спільне взуття.

Будь-хто може отримати підошовну бородавку, але люди з ослабленою імунною системою або ті, хто раніше мав бородавки, можуть бути більш сприйнятливими. Вони також частіше зустрічаються у дітей і підлітків, які перебувають у тісному контакті з іншими під час занять спортом або в школі.

Джерело