COVID-19 випередили як найсмертоноснішу інфекційну хворобу на планеті. Згідно з новим звітом Всесвітньої організації охорони здоров’я, туберкульоз тепер знову є головним вбивцею серед інфекційних збудників. Останній і раніше займав перше місце, аж поки його у 2020 році не витіснив коронавірус, повідомляє IFLScience.
Захворюванітсь росте
Зібравши дані зі 193 країн, ВООЗ виявила, що 1,25 мільйона людей померли від туберкульозу в усьому світі в 2023 році. Це перевищило глобальну кількість смертей від COVID-19 у 320 тисяч за той самий період.
Загалом минулого року 10,8 мільйона людей захворіли на туберкульоз, що є помірним збільшенням порівняно з 10,7 мільйонами випадків у 2022 році та значним зростанням у порівнянні з 10,4 мільйонами та 10,1 мільйонами заражень, зареєстрованими у 2021 та 2020 роках відповідно.
У 2023 році 87% заражень сталися лише в 30 країнах, причому на Індію, Індонезію, Китай, Філіппіни та Пакистан разом припало 56% тягаря. Спричинений патогенною бактерією Mycobacterium tuberculosis, туберкульоз виліковний приблизно у 85% випадків, але вбиває майже 50% хворих, які не отримують лікування.
Туберкульоз – це хвороба, якій можна запобігти і зазвичай вона виліковна, йдеться у звіті ВООЗ. Проте у 2023 році туберкульоз, ймовірно, знову став основною причиною смерті в світі від одного збудника інфекції після 3 років, коли його замінила коронавірусна хвороба COVID-19. Він спричинив майже вдвічі більше смертей, ніж ВІЛ/СНІД.
“Потрібні термінові дії, щоб покласти край глобальній епідемії туберкульозу до 2030 року, це мета, яка була прийнята всіма державами-членами ООН і ВООЗ”, – зазначили там.
Смертей стає менше
При цьому ВООЗ відзначає кілька позитивних тенденцій. Наприклад, незважаючи на те, що хвороба повертається на вершину глобальних смертей, кількість смертей від туберкульозу знижується протягом кількох років – за винятком 2020 та 2021 років – показник 2023 року був значно нижчим за 1,32 мільйона смертей, зареєстрованих у 2022 році.
У 2021 році кількість смертей досягла піку в 1,42 мільйона, тоді як поточні цифри залишаються значно нижчими за допандемічний рівень у 1,34 мільйона смертей у 2019 році.
Захист вакцинами
Наразі також шість нових вакцин проходять третю фазу клінічних випробувань. Це дає надію, що нове лікування може бути доступним протягом наступних п’яти років.
Той факт, що туберкульоз досі вбиває стільки людей, викликає обурення, коли ми маємо інструменти, щоб цього запобігати, виявляти та лікувати, зазначили у ВООЗ. Там закликали всі країни виконати конкретні зобов’язання, які вони взяли на себе щодо боротьби з туберкульозом.