Маленька добавка в ранкову каву спалює жир і покращує мізки

Ви напевно чули про тригліцериди, відомі як олія MCT або кокосова олія – це особливий вид жиру, який отримують із кокосової та пальмової олій. На відміну від звичайних жирів, ці молекули коротші. Це дає їм змогу потрапляти безпосередньо в печінку, де організм використовує їх як швидке джерело енергії. В Україні купити таку харчову добавку можна в мережі, коштує вона в середньому від 500 до 1,5 тисяч гривень.

Шанувальники фітнесу клянуться, що ця олія покращує фізичну працездатність, обмежує тягу до вуглеводів і спалює жир. Вона легко засвоюється й зазвичай продається у формі рідини, капсул або порошку. За їхніми словами, її навіть можна додавати до ранкової кави, пише The Telegraph. Та чи справді ця олія без запаху настільки ефективна, розбирався Інформатор. 

Плюси кокосового жиру: контроль ваги

Як вже зазначалося вище, на відміну від інших жирів, котрі мають довший ланцюг, MCT надходять прямо в печінку і можуть бути використані як миттєве джерело енергії. Їх також можна перетворити на кетони, інший вид палива, який утворюється під час розщеплення жиру. Кетони можуть переходити з крові в мозок, тому це альтернативне глюкозі джерело енергії ще й для мозку.

Існують різні форми кокосового жиру: як правило, ви можете побачити продукти з написом C8, C10 або C12 на упаковці, що вказує на довжину ланцюга. C8 і C10 є найефективнішими й легко використовуються організмом. Метааналіз досліджень 2015 року показав, що заміна інших насичених жирів олією MCT може допомогти схуднути.

Є кілька способів, якими МСТ можуть допомогти контролювати вагу. Одна з них полягає в тому, що вони можуть допомогти довше почуватися ситими. Кокосовий жир діє на спеціальні клітини слизової оболонки кишечника, сприяючи вивільненню гормонів, які сигналізують про його наповненість мозку. Це може допомогти із загальним споживанням калорій протягом дня.

Ця олія також може сприяти термогенезу – спалюванню калорій у стані спокою – і підтримувати окислення жиру – спалювання жирових клітин для отримання енергії. Крім того, вона може допомогти підтримувати тих, хто дотримується кетогенної дієти – з високим вмістом жиру та низьким вмістом вуглеводів.

Поштовх для мозку

Дослідження показують, що кокосовий жир здатний підвищити розумові здібності та ясність розуму. Дослідження 2022 року показало, що пацієнти з хворобою Альцгеймера, які застосовували МСТ, спостерігали покращення або стабілізацію розумових функцій.

Тим часом дослідження показало, що MCT можуть покращити пам’ять у людей похилого віку без деменції, а молоді здорові дорослі бачать розумові покращення після споживання 12-18 г MCT щодня. Проте щоб мати ці переваги, лікарі радять зменшити щоденне споживання вуглеводів. 

Підвищення рівня енергії

Оскільки кокосові жири можуть легко використовуватися організмом, вони швидко підвищують рівень його енергії. Дослідження 2009 року показало, що в порівнянні з жирами оливкової олії споживання кокосової олії допомагає людям довше тренуватись. Щоправда, інше дослідження 2022 року це заперечило.

Немає підтверджень того, що довготривале вживання кокосового жиру абсолютно безпечне.

Здоров’я кишечника

Дослідження 2016 року показало, що поросята, яких годували дієтою, багатою на кокосовий жир, мали кращий стан шлунково-кишкового тракту. Це допомагає підвищити флору й досягти кишкового балансу.

Як приймати кокосовий жир

Олія MCT продається у вигляді олії, порошку, капсул і навіть кави. Її також можна додавати в смузі, супи та коктейлі, в тістечка без випічки та протеїнові батончики. Ви можете додавати олію в чай, ранкову кашу чи йогурт або поливати нею салати. Якщо ви хочете використовувати олію як джерело енергії, то приймайте її перед тренуванням і зранку.

А як щодо побічних ефектів

Побічні ефекти можуть виникнути у випадках, коли люди вживають кокосовий жир без будь-яких вказівок, та ще й неконтрольовано багато, додали дієтологи. При цьому експерти зійшлися на думці, що кокосова олія не несе загрози через накопичення в організмі поганого холестерину. 

Кокосова олія є насиченим жиром, і навіть попри те, що організм метаболізує її, надмірне споживання може призвести до збільшення ваги. Крім того, якщо ви приймаєте високі дози, це може викликати проблеми з печінкою та інші труднощі з травленням.

Кілька учасників дослідження повідомили про проблеми зі шлунком і діарею при прийомі високих доз. В декого спостерігалося загострення проблем із кишечником, зокрема пронос.

Джерело