Щороку в усьому світі діагностують кілька мільйонів мікроінсультів. Велика кількість таких епізодів не діагностується, оскільки люди не звертаються до лікарів. Ці стани виникають навіть у молодих людей. Мікроінсульт на медичній мові називається транзиторною ішемічною атакою (ТІА), розповів популярний в Україні лікар Євген Комаровський. За його словами, 80-90% всіх інсультів можна запобігти за рахунок корекції способу життя та певним лікам.
Мікроінсульт є станом тимчасовим, точніше, станом з симптомами інсульту, які можуть повністю минати протягом доби. Він трапляється під час закупорки чи спазму судин. Цей стан, за словами медика, є невідкладним, як і сам інсульт. Під час появи симптомів інсульту однозначно сказати не можна, чи минуться вони. Отже, слід негайно звернутися за медичною допомогою.
“Навіть якщо симптоми інсульту не надто виражені, звертайтеся до лікарів. Після того, як ТІА минеться, теж варто звернутися до лікарів, бо вона може передувати самому інсульту й бути ознакою тогго, що останній розвивається”, – понаполягає медик.
Лікар також підкреслив, що мікроінсультом називається стан, який повністю минає (наприклад, тромб в судинах розсмоктався, сильний спазм минув), а НЕ стан не надто виявлених симптомів. Сила проявленості симптомів НЕ визначає чи це мікроінсульт, навіть якщо вони незначні. Тобто при незначних симптомах людина може мати повноцінний інсульт! Саме тому так важливо своєчасно звертатись до лікарів.
“Якщо у вас, так би мовити, просто незначна слабкість в руці, то це ще не означає, що у вас мікроінсульт. Це може бути й інсульт. Отже, мікроісульт – коли все минулося. Не минулося – це повноцінний інсульт” – пояснив лікар.
Медик додав, що фактично мікроінсульт є станом, який проходить сам по собі. Крім того, повноцінний інсульт завжди залишає слід при проведенні МРТ, а мікроінсульт – ні.
Якщо після мікроінсульту не проводиться відповідне лікуванн, то кожен третій пацієнт, який переніс ТІА, впродовж року може захворіти на інсульт. За лосвами лікаря, в 20% пацієнтів інсульт виникне впродовж найближчих трьох місяців, а у 10% – вже впродовж двої днів після ТІА.
“Не думайте, якщо минулося, що вас пронесло. Інсульт ще може статись. Ситуацію треба контролювати”, – радить лікар.
Під контролем мається на увазі лікування, яке передбачає вживання кроворозріджуючих препаратів, антикоагулянтів – лікарських препаратів, які гальмують процес згортання крові, статинів – препаратів, які знижують рівень поганого холестерину в крові, та препарати для нормалізації артеріального тиску – лікування гіпертонії.
Крім того, варто контролювати рівень стресу, якість сну та харчування, слідкувати за станом нервової системи й займатися спортом, аби підтримувати рухливий спосіб життя і сталу вагу тіла.
Якщо ТІА вже сталася
- Надалі двічі на рік відвідуйте терапевта.
- Контролюйте вагу тіла та рівень глюкози.
- Відмовтеся від нікотину та алкоголю.
- Проводьте терапію власних хронічних станів.
- Робіть зарядку, радить лікар.
Оцініть вірогідність інсульту: тест
- Якщо вам більше 60 років і ви вже мали ТІА – 1 бал.
- Ваш тиск вищий 140/90 – 1 бал.
- Якщо під час ТІА ви мали слабкість – 2 бали, порушення мови – 1 бал.
- Якщо ТІА минулася протягом 1 години – 1 бал, якщо симптоми тривали довше – 2 бала.
- Якщо ви також маєте цукровий діабет – 2 бали.
Пацієнти, які отримають понад 6 балів, мають ризик інсульту впродовж наступних двох днів після атаки – біля 8%. А головне, якщо ви набрали більше 4 балів – вам конче необхідне обстеження в умовах стаціонару.
“Це головне! Суть ставлення до ТІА має бути не в тому, що, мовляв, у мене немає інсульту – мені пощастило. А в тому, щоб реалізувати доступний план лікування. Відсидітися не вийде, здоров’ям треба займатися. Будь ласка, зробіть правильні висновки “, – наполіг медик.
Ознаки інсульту
- Раптове оніміння кінцівок.
- Раптове погіршення зору.
- Асиметрія обличчя.
- Оніміння або слабкість, локалізовані з одного боку тіла.
- Раптове порушення мовлення чи нерозуміння мови.
- Раптове порушення координації та рівноваги.
- Дезорієнтація у просторі.
- Сильний головний біль без видимої причини.
- Сплутаність чи втрата свідомості.
- Запаморочення й судоми.
- Нудота, блювання, пронос.
Причини розвитку мікроінсульту:
- Високий артеріальний тиск.
- Цукровий діабет.
- Тютюнопаління.
- Ожиріння.
- Підвищений рівень холестерину в крові.
- Надмірне вживання алкоголю.
- Малорухливий спосіб життя.