Що з вами не так: чому одні одужують від грипу, а інші ні

Важкі інфекції грипу можуть призвести до ряду смертельних ускладнень, особливо у людей з ослабленою імунною системою. Серед найпоширеніших ускладнень – надмірні імунні реакції, пошкодження легенів і запалення серця. Вони можуть бути летальними, тобто призвести до смерті пацієнта. Ось як це відбувається.

Більшість людей одужує, але тисячі щорічно помирають від сезонного грипу. За останнє десятиліття від грипу щосезону реєструвалося від 21 до 51 тисячі смертей, за винятком 2020-2021 років, коли активність вірусу грипу була надзвичайно низькою, повідомляє LiveScience. 

Як грип забирає життя 

Легені 

Віруси грипу можуть завдати серйозної шкоди низці органів і систем організму, включаючи легені, серце, мозок й імунну систему. Про це розповіла професорка імунобіології в Єльському університеті Акіко Івасакі.

Ці небезпечні для життя ускладнення включають пневмонію, яка запалює повітряні мішки в легенях і може спричинити їхнє наповнення гноєм. Віруси грипу можуть безпосередньо вражати легені, викликаючи так звану вірусну пневмонію. Крім того, пошкоджуючи клітини, що вистилають дихальні шляхи, віруси можуть відкрити двері бактеріям в організмі для надмірного зростання, викликаючи запалення й бактеріальну пневмонію.

Ці бактерії зазвичай колонізують верхні дихальні шляхи людей, не викликаючи жодних захворювань. Та коли хтось захворів на грип, ці бактерії можуть закріпитися в легенях і розмножуватися. Важка пневмонія також може спричинити гострий респіраторний дистрес-синдром, при якому легені накопичують рідину, стають жорсткими та не можуть добре розширюватися.

Серце

Ускладнення грипу вражають не лише легені, а й серце. Міокардит і гострий перикардит відповідно запалюють серцевий м’яз і оболонку, що оточує орган. Це може вплинути на здатність серця перекачувати кров і порушує його ритм, іноді зі смертельними наслідками.

Інфекції грипу можуть викликати міокардит, оскільки віруси запалюють і пошкоджують клітини, що вистилають кровоносні судини. Точна причина перикардиту невідома, але тканина зазвичай запалюється після вірусної інфекції грипу.

Мозок 

У рідкісних випадках грип також може призвести до енцефаліту або набряку мозку. Цей стан може призвести до серйозних ускладнень, включаючи судоми, кому та смерть.

Вчені точно не знають, як грип призводить до енцефаліту, але головна гіпотеза припускає, що інфекція змушує організм вивільняти потік цитокінів, які викликають запалення. Потім ці молекули можуть потрапити в мозок, оскільки захисний бар’єр органу було порушено.

Кровотік

Грип також може призвести до сепсису – небезпечної для життя імунної відповіді. Віруси грипу можуть самостійно викликати цю імунну реакцію, але вони також можуть допомогти бактеріям проникнути в кров, руйнуючи тканини в організмі. Ці бактерії, що передаються через кров, можуть викликати сепсис.

Деякі дослідження показують, що пневмонія, пов’язана з грипом, може збільшити ризик сепсису до шести разів порівняно з інфекцією грипу без пневмонії. І з усім тим, це ускладнення в цілому є відносно рідкісним.

Варто вакцинуватись від грипу усім, хто в зоні ризику!

Ризик летальності від грипу 

Найбільш схильні до ускладнень через грип: 

  • діти до 5 років,
  • дорослі старші 65 років,
  • люди з важкою хронікою,
  • вагітні жінки.

Основною причиною, чому люди похилого віку, маленькі діти, люди з хронічними захворюваннями та вагітні вразливі до смертельних ускладнень грипу, є стан їхньої імунної системи. В літніх людей імунна система знижена через процеси старіння, а у вагітних жінок це відбувається для того, щоб не атакувати плід. 

Маленькі діти мають вищий ризик серйозних інфекцій грипу, ніж здорова доросла людина. І це зрозуміло, бо імунна система маленьких дітей раніше не стикалася з багатьма мікробами. Отже, лікарі рекомендують робити щорічне щеплення дітям від пів року. 

Хронічні захворювання, такі як астма, захворювання нирок, ВІЛ/СНІД і рак, підвищують ризик ускладнень грипу через порушення імунної чи дихальної системи. Грип також може погіршити хронічні захворювання, збільшуючи ризик смерті від інших причин.

На щастя, вакцини проти грипу можуть допомогти запобігти важким інфекціям та їхнім потенційно смертельним наслідкам. Для людей, у яких розвивається важка інфекція грипу, лікування препаратами на основі діючої речовини – озельтамівір (від 350 грн за 10 капсул) – може значно знизити ризик смерті, якщо його надати швидко.

Джерело