Насолоджуватися романтичними стосунками без співжиття визнано популярним устроєм стосунків для людей у віці. Як показує нове дослідження, люди старше 60 років, які живуть окремо від партнерів, мають кращий добробут. Тенденція стала відомою, як “жити окремо – разом”, пише The Guardian. Простіше кажучи, мова йде про те, аби бути у серйозних стосунках, залишаючись мешкати за різними адресами.
В Європі багато жінок живуть окремо від своїх партнерів і дітей. Чому – бо це безпрограшна ситуація. Дослідження показало, що пари, які зустрічаються в більш пізньому віці та вирішують не жити разом, відчувають переваги для психічного здоров’я в порівнянні зі шлюбом чи співпроживанням.
Вся річ у тім, що мешкання наокремо виключає інтенсивну повсякденної взаємодію, а іноді й зобов’язання по догляду, пов’язані з цими стосунками. Такі партнери також уникають юридичних та інституційних зобов’язань, які ускладнюють вихід із нещасливого шлюбу.
Експеримент заперечив думку про те, що люди похилого віку віддають перевагу більш традиційним домовленостям, пов’язаним зі шлюбом і спільним проживанням. Дослідження показало, що коли люди старше 60 років створюють нові стосунки, саме така формула є найпопулярнішим варіантом: вона у 10 разів імовірніша, ніж шлюб.
Нове дослідження спиралося на дані, які відстежували людей старше 60 років, їхні стосунки та психічне здоров’я між 2011 і 2023 роками. Це виявило більш тривалу форму стосунків серед людей старше 60 років.
“Якщо ви подивитеся на молодих людей, вони “живуть окремо – разом”, тому що не можуть дозволити собі будинок. Але для людей похилого віку картина зовсім інша – це довгострокова домовленість, а не тимчасова”, – пояснили вчені.
При цьому 7 з 10 молодих людей кажуть, що хочуть з’їхатися вже через три роки стосунків, у на відміну від лише одного з чотирьох літніх людей. Проте це не означає, що внутрішня емоційна сторона таких стосунків на відстані слабша.
“Варто визнати міцність цих зв’язків, адже 64% жили в межах 30 хвилин один від одного. Це свого роду тонкий баланс між інтимним союзом і індивідуальною автономією. Це дозволяє людям все ще зберігати свої зобов’язання щодо існуючих сімейних стосунків”, – кажуть вчені.
Попередні дослідження показали, що шлюб і спільне проживання більше сприяють психічному здоров’ю для чоловіків, ніж для жінок, і що жінки зазвичай беруть на себе більшу частку домашньої роботи та догляду в таких стосунках.