Вісім продуктів, які викликають синдром подразненого кишківника

Симптоми подразненого кішківника можуть включати запор, діарею, здуття живота та спазми в шлунку, але це також може викликати біль у спині, проблеми з сечовипусканням, нудоту, метеоризм, а також може виділятися слиз. Цей стан може передаватись від батьків, а також провокуватись стресом, тривогою і їжею. Як таких ліків від синдрому подразненого кішківника не існує. Але правильна дієта може полегшити ваш стан. Ось яких продуктів краще уникати, пише The Telegraph.

Здебільшого це їжа, яка містить вуглеводи з коротким ланцюгом. Це група вуглеводів і цукрів, які не повністю перетравлюються або всмоктуються в кишечнику. Натомість, після з’їдання вони можуть ферментувати у вашому кишечнику, потенційно викликаючи ті неприємні симптоми від здуття живота до судом, які турбують багатьох хворих на СПК. Серед них:

  • фруктоза – це цукор, який робить багато фруктів проблемними,
  • поліоли – цукрові спирти, які в природі містяться в кісточкових фруктах і деяких овочах, а також у деяких оброблених харчових продуктах як добавки,
  • фруктани – найчастіше вживаються разом з цибулею, часником і пшеницею – це ферментований, газоутворюючий цукор,
  • галактоолігосахарид – це вуглеводи з коротким ланцюгом, які ховаються в бобових, включаючи квасолю, нут і сочевицю.
  • лактоза – це цукор, який міститься в молочних продуктах.

Вісім найгірших продуктів для хворих на СПК 

Хоча хворі часто звинувачують глютен у загостреннях, винуватцем насправді можуть бути фруктани, тип цукру в хлібі. Глютен користується поганою репутацією, але він не завжди є ворогом. Але в макаронах і хлібі містяться ще й фруктани, тож здуття можуть спричиняти саме вони. 

Молочні продукти можуть погіршити ваш стан, оскільки важко перетравлювати лактозу, природний цукор, який міститься в молочних продуктах. Кисломолочні продукти, такі як твердий сир або йогурт, переносяться краще. Це тому, що під час процесу бродіння лактоза в основному знищується. 

  • Квасоля і бобові

Квасоля й бобові мають високий вміст клітковини, і якщо ви страждаєте від дисбактеріозу або дисбалансу мікробіома, страви з високим вмістом клітковини можуть викликати гази або дискомфорт. Крім того, вони містять ще одну категорію – галактоолігосахариди.

Ці продукти надзвичайно важливі для загального здоров’я нашого мікробіому та споживання поживних речовин. Проблема виникає лише тоді, коли у нас дисбаланс кишкових бактерій. Замочування квасолі та бобових на ніч, а потім промивання перед приготуванням полегшує її перетравлення.

Третина хворих стверджують, що алкоголь погіршує їхні симптоми. Особливо уникайте рому та червоного вина. Прозорі спиртні напої, такі як джин і горілка, містять менше провокуючих симптоми факторів, але навіть невелика кількість алкоголю може діяти як подразник на кишковий бар’єр. Це може вплинути на те, наскільки добре ваш кишечник перетравлює та поглинає поживні речовини.

Гостра їжа може подразнювати кишківник, і багато людей із синдромом подразненого кишківника матимуть від неї ще більше роздратування або запалення.

Важливо дивитися на тип гострої їжі, яку ви їсте, наголошують дієтологи. Домашня гостра їжа може викликати менше роздратування, ніж куплена в магазині. Їжа на винос або куплена в магазині гостра їжа також може містити хімічні речовини, ароматизатори, цукор і емульгатори, які можуть загострити ваші симптоми. Отже, вважайте домашнє карі менш обтяжливим.

  • Смажені у фритюрі, жирні страви

Незліченна кількість опитувань пов’язує жирну та смажену їжу з симптомами синдрому подразненого кішківника. В одному опитуванні більше половини респондентів вважали, що їхні симптоми проявляються, коли вони вживають жирну або смажену їжу.

І дійсно смажені у фритюрі продукти важко перетравлювати. Вони часто проходять ультраобробку, їх смажать на шкідливих для здоров’я прогірклих оліях і супроводжують більшою кількістю цукру, консервантів та емульгаторів. Це посилює їхній потенційний вплив на травлення. Натомість спробуйте смажити на грилі або на повітрі.

Змішані новини для тих, хто не може прокинутися без чашки кави. Одне дослідження показало, що ті, хто не пив каву, мали на 16% менше шансів захворіти на СПК. Однак протилежне стосується тих, хто вже має синдром подразненого кишківника. Кофеїн у каві може стимулювати кишківник, тому їжа швидше рухається через травну систему, і це може спричинити діарею у людей із чутливим кишечником.

Ймовірно, причина може критися глибоко в мікробіомі кишечника. У деяких дослідженнях виявили, що кава є одним із продуктів, які найбільше пов’язані зі складом мікробіома кишечника. Любителі кави, як правило, мають більшу різноманітність мікробіомів.

Якщо у вас СПК і ви вважаєте, що кофеїн є тригером для вас, спробуйте перейти на чай без кофеїну або трав’яний чай. М’ятний чай містить ментол, що діє як спазмолітик, зменшує чутливість і біль.

  • Фрукти й овочі 

До них належать:

  • хрестоцвіті овочі – брокколі, паростки, білокачанна та цвітна капуста,
  • цибуля і часник,
  • яблука, вишні та манго.

Деякі з них багаті пребіотиками, і вони можуть мати позитивний вплив на здоров’я кишкового мікробіому. Коли вони рухаються через тонкий кишечник, вони природним чином притягують воду, а коли досягають товстого кишечника, діють як джерело палива для кишкових мікробів.

Однак для хворих на СПК вони можуть виявитися проблематичними. Їхня кишкова стінка може бути більш чутливою, і вони також можуть мати певний рівень дисбактеріозу або дисбаланс кишкової мікробіоми.

Приготування овочів полегшує їхнє перетравлення, але, згідно з дослідженням, золотим стандартом дієтичного втручання є обмеження вищезазгаданих продуктів.

Як полегшити свій стан 

  • Виключіть зі свого раціону всі вищезгадані продукти.
  • Повільно вводьте їх знову, спостерігаючи за реакцією свого організму.
  • Робіть це під наглядом вашого лікаря-гасроентеролога або кваліфікованого дієтолога. 

Отже, продукти, які можуть погіршити ваші симптоми включають: пшеницю, молочні продукти, квасолю та бобові, алкоголь, гостру їжу, жирну їжу, каву. До речі, якщо остання викликає у вас здуття, замініть її трав’яними чаями, радять лікарі. 

Джерело