Кашель у дітей – зазвичай явище безневинне. Натомість у дорослих – це тривожний симптом, переконаний популярний в Україні лікар Євген Комаровський. В дорослих кашель, який не минає, може бути проявом серйозних хвороб. Та головне, кашель – це не діагноз, а симптом хвороби, яку слід діагностувати.
Чому ми кашляємо
З допомогою кашлю слизові оболонки дихальних шляхів очищуються від зайвого слизу, пилу, сторонніх тіл. Кашель буває різний за тривалістю, наприклад, гострий кашель – довготривалий (2-3 тижня). Кашель, який триває понад 2 місяці, є хронічним.
Кашель, який не лікується, називають рефрактерним. Також кашель буває вологим і сухим, денним і нічним, нападоподібним та гавкаючим. Якщо слиз відходить, кашель є продуктивним, і навпаки.
Від чого буває кашель
Кашель часто виникає у дітей та людей з хронічними хворобами дихальних шляхів і нервової системи, в курців та робітників шахт чи хімічних виробництв. Подразнювати дихальні шляху до кашлю можуть:
- дим,
- пил,
- парфуми,
- хімічні речовини,
- лупа домашніх тварин,
- пилок рослин,
- сухе повітря.
Кашель можуть викликати:
- ГРВІ,
- бронхіти,
- ларингіти,
- коклюш,
- астма,
- алергія,
- хронічне обструктивне захворювання легенів,
- пневмонія,
- туберкульоз,
- печія/рефлюкс,
- тромбоз легенів,
- використання каплів для носа, препарату від гіпертонії “Каптоприл” тощо.
Лікуйте хворобу, симптомом якої є кашель
- Пийте вдосталь води, аби мокротиння було рідким і легше відхаркувалося.
- Вологість повітря має бути в нормі – 40-60%.
- Не куріть.
- Не витрачайте купу коштів на дорогі сиропи від кашлю, краще пийте компот або чай з лимоном, медом і м’ятою, радить лікар.
“Інтенсивність відхаркуючих засобів у порівнянні з рясним питвом не доведена!” – наполягає лікар Комаровський.
- А от льодяники від кашлю, за словами лікаря, можуть допомогти, бо змушують вас частіше ковтати і позбавлятися від накопичення зайвого слизу.
- Будьте обережні з муколітиками – за кордоном вони заборонені для дітей віком до 5 років (всі, крім одного – з діючою речовиною Гвайфенезіном).
Лікар додав, що в аптеці без рецепту ви можете купити тільки препарати з групи відхаркувальних. Препарати, які блокують кашель в центрі кашлю у мозку, призначаються виключно лікарем.
Коли йти до лікаря
- Коли ваше дихання має свист.
- Якщо крім кашлю є лихоманка.
- Якщо в мокротинні є кров.
- Якщо є біль у грудях.
- Якщо важко дихати.
“Йдіть до лікаря, якщо не розумієте, чому кашляєте”, – радить лікар Комаровський.
Будьте здорові!