Деякі люди скриплять зубами уві сні. Виявляється, причиною може бути занадто багато кави чи випивки, і це ще не всі можливі причини. Час від часу багато людей скрегочуть зубами, і якщо ви маєте бруксизм, а саме так називається нічний скрегіт зубами уві сні, то ваші рідні навіть могли це чути й говорити вам про це. Отже, надмірний, тривалий і регулярний скрегіт може призвести до проблем, пише IFLScience.
Причини зубного скреготу вночі
Бруксизм можна класифікувати як денний або нічний залежно від того, чи виникає він під час неспання, чи сну. Денний скрегіт пов’язують зі стресом. З іншого боку, нічні гризоти можуть бути спричинені низкою різних факторів. Це завжди ускладнює визначення індивідуальних причин бруксизму і його лікування.
Ясно, однак, що така поведінка більш поширена у дітей, ніж у дорослих. За деякими оцінками, до половини всіх дітей можуть скрипіти зубами уві сні, аж до підліткового віку. Найчастіше фактором цього явища у дорослих є неправильний прикус. Оскільки контакт між верхніми та нижніми зубами, здається, впливає на функцію м’язів щелепи.
Інші причини включають:
- стрес і тривогу,
- епізоди безсоння,
- ліки – антидепресанти СІЗЗС,
- прийом наркотиків – кокаїну або екстазі,
- надмірне вживання кави/алкоголю,
- апное уві сні,
- м’язові зажими в шиї,
- головний біль чи біль в обличчі,
- стоматологічні негаразди: невдалі зубні імпланти,
- гельмінтоз (зараження паразитами).
Чи це небезпечно
Більшість людей, які скриплять зубами уві сні, не відчувають жодних негативних наслідків. Проте сильний бруксизм може призвести до болю та дисфункції м’язів щелепи – захворювання, відомого як скронево-нижньощелепний розлад.
Інший серйозний ризик стосується самих зубів, які можуть зламатись, відколотися або зношуватися, якщо скреготати занадто часто й енергійно.
Як перестати робити це
Корисними можуть бути вправи на розслаблення та зменшення стресу. Значення може мати:
- заспокійливий чай перед сном,
- зміна режиму сну,
- дієта,
- відмова від шкідливих звичок,
- перевірка стану кишечника,
- коректний підбір антидепресантів.
Якщо ваш бруксизм пов’язаний з апное уві сні, то використання певних пристроїв, які допомагають утримувати дихальні шляхи відкритими, може допомогти полегшити обидва стани одночасно.
Вважається, що інші звички здорового сну, такі як лягати спати в той самий час і стежити за тим, щоб у вашій спальні було темно і тихо, також відіграють важливу роль у запобіганні скреготу зубами.
У більш екстремальних випадках стоматолог може порекомендувати використовувати капу або шину, щоб захистити зуби від пошкодження вночі.