В деяких країнах Європи, зокрема у Великій Британії, влада бореться з дитячим ожирінням шляхом заборони до 9 вечора реклами ультраоброблених продуктів, таких як крекери, швидкозаварювана вівсянка, рисові хлібці й всілякі пластівці, солоні та солодкі тощо. Під заборони можуть потрапити навіть йогурти. Дієтолог і автор книжки “Скасуйте обробку свого сімейного життя” Роб Гобсон пояснив, що відбувається, пише The Telegraph.
“Навіть звичайні круасани містять високий рівень насичених жирів. Та я все ще рекомендував би звичайну вівсяну кашу як здорову їжу”, – каже експерт з харчування.
Однак він пояснює, що деякі каші швидкого приготування містять доданий цукор.
“Деякі каші ароматизовані такими речовинами, як золотистий сироп, і містять 15 г цукру на порцію, тобто більше двох чайних ложок”, – говорить він.
Інші продукти в списку включають мюслі, деякі види йогурту, протеїнові коктейлі та піту. В цілому дієтологи не заперечують проти такої ініціативи, мовляв, обмеження реклами некорисних продуктів спростить батькам наступну задачу – створення для своїх дітей підходящого раціону. Адже діти зазвичай просять те, що рекламують, і відмовити їм буває ой як складно!
Отже, що дієтологи класифікують як нездорову їжу, і що українці повинні їсти замість неї. Поїхали!
Вівсяна каша швидкого приготування
Каша швидкого приготування має набагато вищий глікемічний індекс і тому швидше провокує стрибки рівня цукру в крові.
“А от цільнозернова каша, приготовлена на молоці та свіжих фруктах, – це все ще здоровий сніданок, який містить багато клітковини та поступово вивільняє енергію”, – каже експерт з харчування.
Крекери, піта, хлібці, пластівці
Ці, здавалося б, нешкідливі закуски об’єднуються з чипсами та включені до заборонених продуктів разом із кренделями, солоним попкорном і хрустиками, тортильями й гострими хлібцями тощо. Як правило, усі вони містять велику кількість енергії, рафіновані вуглеводи, додану сіль і штучні ароматизатори. Деякі з них смажаться, що збільшує вміст жиру.
Альтернативою, за словами дієтолога, є:
- сирі чи смажені горіхи та насіння,
- сухофрукти,
- в’ялене м’ясо,
- батончики з пресованого насіння.
Кекси, млинці, круасани
Англійські кекси та кремпети (різновид млинців), а також французькі круасани містять багато насичених жирів. Звичайні круасани містять багато жиру. Усі масляні круасани можуть містити 6,5 г жиру та 10 грамів насиченого жиру, що становить 50% щоденної норми споживання.
Якщо обрати шоколадний круасан, ви отримаєте ще більше доданого цукру. Ця їжа точно не є здоровою, тим більше для дітей. Проте, як і у випадку з кашею, додавання здорових начинок, таких як свіжі фрукти та овочі, покращить їхню оцінку здоров’я.
Цікаво, що фокачча та оливковий хліб – вважаються корисними, а ось бублики – вже не надто.
Йогурти й кефір
Йогурти та ферментовані йогуртові напої, такі як кефір, є одними з нових шкідливих продуктів, але, що важливо, лише з додаванням цукру.
“Цукор у молоці називається лактозою і є природним. Якщо це не доданий цукор, він залишається в клітинних стінках і розщеплюється повільніше, тому менша ймовірність спричинити стрибки цукру в крові. На етикетках слід звертати увагу на доданий цукор”, – радить дієтолог.
Звичайний йогурт або кефір зі свіжими фруктами є більш здоровою альтернативою.
Рисові хлібці та крекери
Деякі марки рисових крекерів містять значну кількість цукру та солі. Як альтернативу дієтолог рекомендує звичайні цільнозернові несолоні рисові хлібці. Притрусіть їх сирим какао-порошком або їжте разом з авокадо, радить експерт з харчування.
Протеїнові коктейлі
Знову ж таки, виною всьому є доданий цукор. Деякі готові до вживання протеїнові коктейлі містять до семи чайних ложок цукру, що еквівалентно більш ніж семи шоколадним печивам. Читання етикеток і розуміння різних добавок і назв цукрів, таких як глюкоза, фруктоза та кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози, допоможуть визначити найгірших “порушників”.
“Зробіть свій власний коктейль. Все, що вам потрібно, це молоко, трохи фруктів і, можливо, трохи вівса”, – каже дієтолог.
Гранола й мюслі
Популярні сухі сніданки, такі як мюслі та гранола, зазвичай вважаються здоровими сухими сніданками. Однак деякі бренди упаковані з додаванням цукру. Щоб перевірити, подивіться на етикетку на упаковці або як альтернативу приготуйте свій власний варіант, змішавши овес, висівки, насіння, горіхи чи сухофрукти.