Жодного вікна, пошкоджений фасад, зруйновані стіни: як ворожий дрон поруйнував Будинок письменників у Києві

Маєток Лібермана, “пряничний будинок” або будинок з розсувним дахом – все це про будинок Спілки письменників України, який пережив радянську владу та Другу світову. Він постраждав під час повітряної атаки російських БпЛА на Київ 1 січня. Вибиті всі вікна, зруйновані стелі, стіни, частини фасаду, розтрощені кабінети – пам’ятка архітектури потребує реставрації.

Про це повідомила голова Київського обласного осередку Національної спілки письменників України Тетяна Фольварочна у Facebook. Вона закликала літераторів прийти 2 січня до Будинку письменників, аби допомогти у прибиранні наслідків ворожої атаки. І, судячи з фото, лише всередині чимало роботи, адже розтрощені мебли, вибито 83 вікна, пошкоджена стеля і кабінети. Всім, хто прийде на допомогу, потрібно взяти із собою паспорт для проходу через блокпост.

У будівлі, що зазнала пошкоджень, збергілися інтер’єри ХІХ століття

За словами письменниці Оксани Забужко, розбирати завали мають не тільки літератори, а й усі кияни. Адже цей будинок важливий не лише для архітектурного образу столичних Липок. У 1987-1991 роках, за висловом письменниці, “тут розвалювали СРСР”  – саме Спілка письменників дала притулок Народному Руху України.

“Назва “маєток Лібермана” неточна: купець Ліберман його придбав (і замовив перебудову) аж у 1890-х рр., а киянам знаний він був довгі роки як “будинок графа Ігнатьєва”. Того самого київського губернатора, який, коли до нього прийшли з доносом на Чикаленка за “українофільство”, сказав донощикові, що він і сам родом “малорос” – “из черниговских князей”, тож нічого поганого в любові до Малоросії не бачить”, – написала Забужко у Facebook.

У Будинку письменників ушкоджений фасад, зруйновані кабінети
У Будинку письменників ушкоджений фасад, зруйновані кабінети

Щодо архітектурних особливостей Будинку письменників, створений він у стилі неоренесанс, який відображено в інкрустованому паркеті, вишуканому дерев’яному оздобленні кабінетів. Тут є і пишна ліпнина, і розкішні люстри, і венеціанські дзеркала, і унікальні мармурові сходи, що тримаються без опори, і каміни з вишуканої кераміки, й дерев’яна різна стеля. Все це наразі потребуватиме відновлення й реконструкції, але поки потрібно хоча б прибрати і швидко вставити вікна, аби остаточно не загубити розкішні інтер’єри кінця ХІХ століття.

У Києві є руйнування у двох районах: що саме сталося зранку 1 січня

Нагадаємо, у перший день нового 2025 року Інформатор писав, що під час повітряної атаки БпЛА на Київ сталися руйнування у двох районах. На Печерську ворожий дрон влучив у житловий будинок, частково зруйнувавши горішні поверхи. А у Святошині безпілотник приземлився на гаражі, спричинивши локальне загоряння. Також пошкодження отримало трамвайне депо і рухомий склад.

Також ми пояснювали, як саме ворожі безпілотники опиняються над Києвом. Так, супротивник запускає їх на різній висоті, великими “зграями” та трьома хвилями. Через це силам оборони, та й ППО, кожного разу все складніше збивати ворожі БпЛА над столицею.

Джерело