Житній ринок прибрали разом: толока об’єднала активістів, мешканців і Клопотенка

У понеділок, 5 травня, Житній ринок на Подолі перетворився на майданчик спільної дії. На одній із найстаріших торговельних локацій Києва відбулася масштабна толока, фронтменом якої став відомий шеф-кухар Євген Клопотенко. Велике прибирання Житнього було ініційовано Департаментом територіального контролю в межах весняного двомісячника з благоустрою.

Як зазначили у департаменті 6 травня, до толоки долучилися небайдужі мешканці району, представники бізнесу, волонтери, керівництво ринку й громадські організації. І, звісно, шеф-кухар та громадський активіст Євген Клопотенко, який напередодні закликав киян у соцмережах приєднатися до толоки, обіцяючи, що “буде кайфово та обʼєднуюче”. Спільними зусиллями учасники очистили фасади будівлі від графіті, навели лад на прилеглій території, а також відмили напис “Житній ринок” на стелі. Волонтери з громадської організації RazomUa допомагали прибирати незаконні написи, а мережа “Епіцентр” забезпечила інвентарем – рукавичками, мішками для сміття та іншим приладдям.

“Коли мешканці, бізнес і місто діють разом — змінюється не лише простір, а й ставлення до нього. Це має стати системною практикою”, — зазначив директор Департаменту територіального контролю Михайло Буділов.

Для Євгена Клопотенка ця толока – не перша ініціатива, пов’язана з Житнім ринком. Раніше він брав участь у робочій групі, що опрацьовувала механізм оренди історичної будівлі, та виступав проти її приватизації. Цього разу він назвав подію “більше ніж прибиранням”, зазначив, що громадський простір – це відображення нашої поваги до себе й інших. І додав, що Житній має залишитися не як руїна, а як місце сили, й цій пам’ятці планують дати справжнє друге життя. Як саме – пообіцяв розповісти згодом.

Захід на Житньому ринку став однією з десятків толок, які проходять у межах весняного прибирання столиці. До 15 травня двомісячник охопить парки, сквери, промзони та інші локації Києва. Ідея проста: зробити місто чистішим разом. І як показав приклад на Подолі, іноді достатньо кількох десятків людей і двох годин, аби оживити ціле міське середовище.

Хто загалом претендує на експлуатацію Житнього: наше розслідування й позиція Кличка

Нагадаємо, наприкінці січня, коли протиріччя між усіма зацікавленими в експлуатації Житнього ринку сторонами загострилися, Інформатор зробив великий матеріал про усіх, хто має цікавість до споруди. Виявилося, що отримати контроль над нею хочуть одразу декілька потужних груп впливу – одна з них у оточенні київського міського голови, інша – серед нових бізнесменів з інвестфондів. Насправді саме між ними точиться протистояння, а усі обставини (і “робоча група” КМДА, і проєкт постанови від депутатів Київради про продаж) є піар-інструментами обох груп впливу.

Також ми написали, що 30 січня 2025 року Віталій Кличко висловився про майбутнє Житнього ринку. Зважаючи на те, що цікавість до споруди є в оточення міського голови, він мав би підтримати саме орендний статус ринку. Втім, Кличко зазначив лише, що, незалежно від обраної моделі управління, будівля має залишитись громадським простором, впорядкованим і в належному стані.

Джерело