Керамічне панно, розташоване на торці середньої школи № 31 на вул. Березневій у Києві, має всі шанси остаточно зникнути. Унікальну мозаїку й останню з вцілілих робіт української художниці декоративного мистецтва Нінель Гаркуші вже традиційно закриють шаром утеплювача. Мозаїчне панно із зображенням школярів датується 1962 роком, втім, це нікого не зупиняє.
Увагу на чергову шкоду щодо мозаїки в столиці звернула дослідниця архітектури Ельміра Еттінгер, яка опікується мозаїками радянської доби та перших років незалежності у Києві. За її словами, це найбільш ранній мозаїчний твір, яким був оздоблений навчальний заклад у столиці. Його виконали художники Нінель Гаркуша, Петро Кашеваров і Володимир Машкара у 1962 році.
“В 2012 році панно на школі № 31 замалювали графіті. Бо, за словами директорки, воно осипалося, а за словами тодішніх учнів, воно надто старомодне. Зараз школу утеплюють і в планах зашити стіну з панно. А це вже не просто мистецький твір, а ціла історія — перше панно на школі!”, – зазначає активістка.
Вона звернулася до Дніпровської райдержадміністрації та районного управління освіти з проханням зберегти монументальний твір, очистити його від графіті та провести нескладну реставрацію, з якою обіцяє допомогти. А для тієї ділянки, де розташовано мозаїчне панно, розробити альтернативне утеплення. Адже це остання робота Нінель Гаркуші, яка збереглася в Києві та області – раніше були знищені її оздоблення на станції метро “Святошин”, на лікарні МВС і на БК “Енергетик” в Українці.
Як вмирають та воскресають унікальні київські мозаїки
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у Києві митці-активісти відновлюють мозаїки “Лисиця і журавель” та “Івасик-Телесик”, які демонтували зі стіни дитсадка на Відрадному. Приміщення ремонтуватимуть та надбудовуватимуть, відтак, на оновлених стінах місця мозаїкам вже не буде. Замість цього, їх акуратно зняли та передали митцям, які не просто збережуть їх, а й відновлять вже на нових локаціях у столиці.
А ще у серпні ми розповідали про пожежу, що сталася в покинутому кінотеатрі “Тампере”. Вогонь майже знищив будівлю, яка вже багато років стояла закритою. Разом зі спорудою були знищені й унікальні мозаїки радянської доби.