Оператори українських АЗС готуються до періоду зимових свят, який триватиме в Україні та країнах ЄС наступні два тижні. Щоб активізувати продажі, які в цей час традиційно низькі, мережі впроваджуватимуть щедрі знижки на всі види пального. Крім цього очікується, що ближче до кінця року трейдери активізують імпорт палива в Україну, щоб накопичити запаси перед новими акцизами. Тим часом ціна на пропан-бутан в Європі зростає, оскільки ЄС готується до ембарго на ввезення цього пального з Росії. Це разом з очікуванням нових акцизів зупинило сезонне падіння цін на автогаз.
З 9 по 15 грудня світові ціни на нафту виросли через очікування, що нові санкції проти Ірану та Росії скоротять постачання сировини. Посли ЄС 11 грудня погодили 15-й пакет санкцій, що спрямований на російський “тіньовий флот”. Крім того, Франція, Німеччина та Велика Британія на засіданні Ради безпеки ООН заявили, що готові ініціювати відновлення жорсткого санкційного режиму проти Ірану, щоб запобігти появі ядерної зброї у цієї країни.
Станом на вечір п’ятниці 13 грудня порівняно з попереднім днем січневі ф’ючерси еталонної марки Brent здорожчали на $1,08 за барель або на 1,47% до $74,49 за барель, а січневі ф’ючерси американської марки нафти West Texas Intermediate здорожчали на $1,27 за барель або на 1,81% до $71,29 за барель. За тиждень нафта Brent здорожчала на 5%, а WTI додала в ціні 6%, що є максимальним значенням з 7 листопада.
Ціни на нафту штовхали догори також новини про те що керівники Європейського Центрального банку підтримують подальше зниження відсоткових ставок, якщо інфляція стабілізується на цільовому рівні у 2%. Зниження відсоткових ставок в Єврозоні стимулюватиме економічну активність та збільшить попит на пальне в регіоні, що є великим споживачем сирої нафти. Крім цього плани про подальше зниження відсоткової ставки обговорюються і чиновниками ФРС США. Тим часом дані китайської митої служби показали, що в листопаді імпорт нафти у країні виріс вперше за 7 місяців. Таким чином сигнали про збільшення попиту з боку регіонів, які є найбільшими споживачами нафти у світі стали вагомим фактором впливу на глобальні нафтові котирування.
Ринок пального готується до нових акцизів та зимових акцій на АЗС
За словами директора консалтингової групи “А-95” Сергія Куюна, з 16 по 22 грудня не очікується суттєвих змін цін на АЗС, оскільки традиційно низьке споживання палива взимку не дасть мережам можливості збільшувати ціни, а обмеження маржинальності не дозволить піти на здешевшання ціни. Проте експерт зазначає, що до зимових свят мережі можуть підготувати акції зі щедрими знижками, щоб пожвавити попит. За словами Куюна трейдери поки не поспішають робити запаси палива перед підвищенням акцизу. Хоча не виключено, що ринок активізується з ввезенням пального безпосередньо перед святами.
“Трейдери традиційно роблять запаси перед зимовими святами, бо і в Європі та в Україні довгі вихідні й бізнес не працює. Але ми поки не бачимо, щоб хтось робив запаси поза цією нормою, як це було перед підвищенням акцизів у вересні”, – зазначив Сергій Куюн.
Засновник групи компаній “Прайм” Дмитро Льоушкін також каже, що не очікує суттєвих коливань цін на ринку бензину та дизпалива наступні два тижні. При цьому він зазначає, що імпортери почнуть активно завозити пальне та робити запаси перед новими акцизами вже після Різдва.
“На минулому тижні трейдери продавали свої залишки, щоб накопичити кошти для активної закупівлі пального. На цьому тижні в порти заходитиме багато суден і трейдери можуть навіть демпінгувати, якщо їм не вистачатиме коштів для розмитнення нових партій палива. Але по-справжньому ринок активізує закупівлі з 25 грудня”, – сказав Дмитро Льоушкін.
За словами засновника Sintonec LPG Михайла Шубана, на цьому тижні ціни на пропан-бутан в Україні будуть стабільними як в гуртовому сегменті, так і в роздріб. Бізнесмен зазначає, що динаміка цін обмежена з одного боку низьким рівнем реалізації, з іншого — імпортним паритетом.
Тим часом ціни на LPG в сусідніх країнах ЄС зростатимуть, оскільки 25 грудня починає діяти ембарго на ввезення цього виду пального на територію Європейського союзу. Це стримало здешевшання цього виду пального, яке мало б відбутися через сезонне зниження споживання.
Тим часом аналітик консалтингової компанії “А-95” Артем Куюн зауважує, що попри очікування ембарго зараз в Україні є потенціал до здешевшання до здешевшання пропан-бутану на АЗС до 50 коп./л, але оператори АЗС не поспішають знижувати ціни на пальне, оскільки чекають на початок дії нових акцизів.
Таким чином з 16 по 22 грудня тижні ціни на на бензин, дизель та автогаз на українських АЗС залишатимуться стабільними, при цьому окремі мережі можуть почати запроваджувати щедрі знижки до зимових свят.