Австрійцям віддадуть 90 млн на укріплення Запоріжжя: як вони пов’язані з ексміністром оборони України

Служба відновлення Запорізької області віддасть 89,9 млн грн філіалу австрійської інженерної компанії – АйСі Інфраструктура Україна. Її співробітники слідкують за тим, як на Запоріжжі сворюються захисні та оборонні споруди за 6 млрд 73 млн грн, більшість з яких має захистити об’єкти енергетики. Втім, в філіалі австрійської компанії працює тесть екс-заступника міністра інформаційної політики України Артема Біденка, а співвласниця є партнеркою по роботі дружини колишнього міністра оборони України Андря Загороднюка.

Консорціум «АйСі Інфраструктура Україна» отримає 89 млн 921 тис. 754 грн на технічний нагляд та спостереження за будівництво захисних та оборонних споруд у Запорізькій області. Він слідкує за тим, як одеська компанія «Автомагістраль-Південь», один з фаворитів Великого будівництва президента Зеленського, освоює 5 млрд 428 млн грн на будівництві захисних споруд для паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури у Запорізькій області. А також спостерігає, як фірма «Славдорстрой» з Донеччини освоює 645 млн 165 тис. 150 грн на будівництві оборонних споруд у Запорізькій області – вона належить адвокату і бізнес-партнеру колишнього народного депутата України Максима Єфімова. Що саме за роботи проводять «Автомагістраль-Південь» та «Славдрострой» та над чим здійнює технагляд «АйСі Інфраструктура Україна» – засекречено, але ці компанії обрали у Службі відновлення Запорізької області без проведення тендерів шляхом укладання прямих угод.  

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, консорціум заснували у 2020 році у Києві. Керує ним Усейні Хаміт. Засновники концсорціуму – на 99% австрійська компанія IC Konsulenten Ziwiltechicher Gmbh та на 1% українській ТОВ «Айсі Консулентен». Остання на 80% належить австрійській компанії та на 20% Олені Рибак-Хельбль, очолює її з 2013 року Андреас Хельбль (чоловік співвласниці). Олена Рибак-Хельбль – виконавча директорка iC Ukraine. Усейни Хаміт – інженер та партнер і співвласник в австрійській iC Group, має досвід роботи в Албанії, Грузії, Косово, Північній Македонії, Румунії, Молдові, Сербії, Словакії. 

У 2009-2016 та 2017-2018 роках Олена Рибак-Хельбль очолювала асоціацію «Європейсько-Українського енергетичного агентства», яка займається енергоефективністю та зеленою енергетикою. Засновниками цієї асоціації були швейцарська компанія SGE Group AG (зареєстрована у кантоні Цуг) та українська ТОВ «Арцінгер Бондарєв Шкляр та партнери», власником якої є Тімур Бондарєв з адвокатської компанії Arzinger. У 2023-2024 роках деякий час асоціацію очолювала Аліна Свідерська – експертка з альтернативної енергетики та дружина колишнього міністра оборони України Андрія Загороднюка (2019-2020), він також був позаштатним радником Володимира Зеленського. Зараз Олена Рибак-Хельбль та Аліна Свідерська є заступницями голови ради Асоціації, а цю позицію обіймає швед Матс Лундін. Звичайно, що сам колишній міністр не має впливу на організацію, яка надає послуги з технічного нагляду за будівництвом укріплень у Запорізькій області. Олена Рибак-Хельбль також входить до наглядової ради Chapter Zero Україна і Кавказ – об’єднання керівників бізнесу, спрямованого на зменшення вуглецевих викидів у довкілля та запобіганню змінам клімату, у цьому ж об’єднанні консультантом є турецький фінансист Шевкі Аджунер – колишній голова наглядових рад Укрзалізниці та Укренерго.

В українській команді iC керівником проєктів працює Віталій Шаповаленко – тесть Артема Біденка, колишнього заступника Міністра інформаційної політики України (2015-2017), екс-держсекретаря у Мінкульті (2019-2020) та позаштатного радника у Мультимедійній платформі іномовлення при Мінкульті. Цікаво, що фірма «Лайт Коммунікейшн», де Шаповаленко був співзасновником у 2019-2024 роках, отримала від підпорядкованих Мінкульту держпідприємтв 34 млн грн на виробництво відео та розміщення інформації на зовнішніх носіях – якраз Біденко співпрацював з Міністерством.

При цьому Віталій Шаповаленко не займався ніколи рекламою: його профілем були обслуговуванням житлових багатоквартирних будинків. Працював заступником міністра ЖКГ директором департаменту ЖКГ Мінрегіонбуду в уряді Миколи Азарова (2010-2013), був консультантом з енергоефективності.

Замовником робіт виступає Служба відновлення та розвитку інфраструктури Запорізької області. До повномасштабної війни це була обласна служба автодоріг. Очолює її Олег Галич з 2021 року. Служба відновлення Запорізької області підпорядковується Держагентству відновлення та розвитку інфраструктури Україні (Держвідновлення), яким до червня 2024 року керував Мустафа Найєм (підписання угоди відбулося, коли він ще був на посаді).

Що відомо про iC Konsulenten 

Консорціуму «АйСі Інфраструктура Україна» у 2020 році тоді ще Служба автодоріг Запорізької області довірила технагляд за будіництвом під’зда до острова Хортиця на трасі Бориспіль – Дніпро – Запоріжжя – Маріуполь. За це їм мають заплатити 94 млн грн. Роботи тривають досі.

Група іС group – це команда, яка складається з понад 500 спеціалістів, в 3 головних офісах у Відні і Зальцбурзі (Австрія) та в Любляні (Словенія). Компанія іС надавала послуги в більш, ніж 100 країнах світу. Згідно з інформацією на офіційнму сайті iC Group, співвласниками-партнерами є експерти-інженери (насамперед з Австрії), які працюють у цій команді. В Україні компанія представлена з 2006 року.

В Україні філіал iC бере участь у відновленні будівель та критичної інфрастурктури, розвиває зелену енергетику та підвищує енергоефективність у містах. Компанія займалася енергоаудитом, будівництвом, проєктами з управління дорожнього руху, техніки безпеки, захисту довкілля.

Запоріжжя готують до оборони від наступу росіян

Начальник Запорізької ОВА Іван Федоров наголосив, що в області вже відбувається будівництво та обладнання 2 (майже повністю готова) та 3 ліній оборони, будується захист і довкола міста. Захисні рубежі модернізуються відповідно до актуальних викликів військовослужбовців. Федоров зазначив, якщо раніше укриття для військових виконували функції захисту від артилерії та КАБів, то зараз одна з основних задач полягає у захисті від FPV-дронів супротивника. Будівництво фортифікаційних споруд на підконтрольній териториї у Запорізькій області було розпочато з початку 2024 року. Основна мета — створити неприступну оборону для захисту регіону та перетворити його у “фортецю”. 

1 жовтня 2024 року росіяни окупували місто Вугледар у Донецькій області. Як зауважує військовий аналітик Ян Матвєєв, містечко розділяло два фронти – Донецький і Запорізький. Після ліквідації Вугледарського виступу зросла загроза і для Запорізького фронту. Про те, що війська РФ готуються до штурмових дій на Запорізькому напрямку, кажуть і українські військові. 

Військовий аналітик Дмитро Снєгирьов припускає, що після захвату Вугледару росіяни можуть спрямувати зусилля на окупацію всієї території Запорізької області. Військовий експерт Олександр Коваленко називає Запорізький регіон однією з найбільш вразливих ділянок українського фронту. У ЗМІ дедалі частіше публікують заклики військових та волонтерів готувати Запоріжжя, Харків та Дніпро до оборони.

Джерело