Під час графіків відключень світла зростає кількість аварій – у ДТЕК пояснили, чому так відбувається

Через часті застосування графіків відключень світла збільшується кількість аварій в електромережах. Це відбувається з двох причин. Щоб зменшити ризик аварій, під час дії обмежень радять вимикати техніку з розеток. Відповідну заяву зробили у ДТЕК. 

Вказується, що багато споживачів одночасно вмикають всі електроприлади. Такі дії створюють велике навантаження на трансформатори та лінії електропередач. 

“Кількість аварій в електромережах дійсно збільшується під час дії графіків відключень світла. Це відбувається з кількох причин. Перша причина – автоматичні вимикачі не витримують частих відключень та включень. Раніше використовувались два-три рази на рік, а тепер їх вмикають і вимикають до п’яти разів на добу. Через таке інтенсивне використання вимикачі швидше зношуються і виходять з ладу. Друга причина – різке зростання навантаження під час білої зони графіків, коли повертається світло. Багато людей одночасно вмикають всі електроприлади, що створює велике навантаження на трансформатори та лінії електропередач. Це може призвести до перегрівання та пошкодження обладнання. Щоб зменшити ризик аварій, радимо вимикати техніку з розеток під час дії відключень. Коли світло повертається, вмикайте прилади по черзі, а не всі одразу. Це допоможе уникнути повторних відключень, але вже через аварії. 

Де в Україні вимикають світло найчастіше

Об’єднана енергосистема України поділена на підсистеми. Але потужності перерозподілу електричної енергії між цими підсистемами є обмеженими. Це означає, що енергетики не можуть передати електричну енергію із західної підсистеми у східну підсистему в тому обсязі, у якому може знадобитися. Про це “24 каналу” розповів енергетичний експерт Геннадій Рябцев.

“Тобто ліній електропередач, які з’єднують підсистеми, не вистачає або вони пошкоджені, тому неможливо вирівняти, наприклад, обсяги споживання електричної енергії чи обсяги нестачі електричної енергії в різних регіонах через обмеження, які існують в системі. Отже, якщо на заході країни вимикають світло по 4 години на добу, то на півдні це цілком може бути 6 годин на добу”, – наголосив Рябцев. 

Розв’язанням такої проблеми, за словами Рябцева, може стати відновлення балансу в енергосистемі, тобто коли виробництво електричної енергії та її споживання рівні в кожний проміжок часу. Однак при постійних обстрілах цього досягнути важко. Водночас енергетичний експерт Юрій Корольчук додав, що інтенсивність відключень залежить й від того, чи були пошкоджені теплові електростанції у тому чи іншому регіоні, в якій мірі вони пошкоджені і як вони можуть працювати. Крім того, погода теж є важливим чинником наразі. Він акцентував, що найбільше на Півдні можуть страждати Одеська та Миколаївська області, однак в другої після початку повномасштабного вторгнення суттєво зменшилася кількість промислових об’єктів та споживачів електроенергії, а отже ситуація зі світлом може бути кращою.

“В Одеській області насправді завжди було більше пошкоджень, адже там проходить лінія трафіку, де везуть не просто звичайні товари, а військове обладнання. Відтак окупанти намагаються “розбити” цей коридор. У тому числі страждає й електроенергія, яка дає можливість функціонувати повноцінно залізниці, яка, своєю чергою, є ключовою для перевезень”, – пояснив Корольчук.

Експерт зауважив, що ракетні атаки та погодні умови також впливають й на роботу центрального регіону України, як-от Дніпропетровську область та Дніпро, де зараз чи не найбільше відключень світла.

Джерело