Столична поліція повідомила про підозру керівникам трьох комунальних підприємств Києва — їх підозрюють в організації закупівель обладнання та будівельних матеріалів за штучно завищеними цінами, що спричинило збитки міській громаді майже на 6,2 мільйона гривень. Фігурантами справи стали виконуючий обов’язки директора КП “Київтелесервіс”, керівник відповідного департаменту, а також посадовці КП “Плесо” та КП ШЕУ Голосіївського району. Слідство вказує, що кожен із них діяв у змові з приватними компаніями.
Слідчі документують три окремі епізоди розтрати, повідомляє ГУ Нацполіції у Києві. Перший випадок стосується ініційованого тендеру на придбання комплектів джерел безперебійного живлення загальною вартістю понад 68 мільйонів гривень. До закупівлі входили гібридні сонячні інвертори, вартість яких, за результатами експертиз, була необґрунтовано завищена. Через це громада Києва зазнала втрат більш ніж на 3 млн гривень.
Другий епізод пов’язаний із закупівлею модульної будівлі для рятувальників на Оболонському острові: посадовець КП “Плесо” нібито узгодив умови з представниками приватної фірми, унаслідок чого бюджетні кошти були витрачені із завищенням — понад 1,6 млн гривень. Третій випадок стосується посадовця КП ШЕУ Голосіївського району, який погодив застосування будівельних матеріалів за перебільшеними цінами під час ремонту тротуарів на проспекті Голосіївському, що завдало громаді майже 1,5 млн гривень збитків.
Схеми розкрила експертиза під час розслідування
У всіх трьох провадженнях ключовими доказами стали висновки судових експертиз, які підтвердили безпідставне завищення цін на товари та послуги. У двох випадках слідчі встановили попередню змову посадовців комунальних підприємств із представниками приватних компаній, тож зловживання, ймовірно, планували заздалегідь, а не виникли стихійно.
Усі три кримінальні провадження наразі перебувають на стадії досудового розслідування. Згідно зі статтею 62 Конституції України, особа вважається невинуватою, доки її вина не буде доведена в установленому законом порядку та не встановлена обвинувальним вироком суду.
Подібні справи про розтрату у київських КП фіксували раніше
Ще в серпні 2023 року повідомляли про підозру директору департаменту КП “Київтеплоенерго” та підряднику у справі про розтрату бюджетних коштів в особливо великих розмірах. За даними слідства, у 2020 році “Київтеплоенерго” та приватне підприємство уклали договір на постачання насосів і компресорів, при цьому нібито було відомо про завищення ціни на насоси. Деталі тієї справи висвітлювалися в окремих матеріалах після оголошення підозри.
У серпні 2025 року ДБР повідомило про підозру керівнику апарату КМДА Дмитру Загуменному та колишньому директору КП “АТП КМДА” Віктору Власову за фактом розтрати бюджетних коштів: посадовців підозрювали у зловживанні службовим становищем та оплаті ремонту приватної будівлі за рахунок бюджету, незважаючи на те, що споруда вже не належала громаді. Прокуратура кваліфікувала дії за частиною п’ятою статті 191 Кримінального кодексу України — розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем у змові і в особливо великих розмірах; санкція статті передбачає до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
