Представники ТЦК мають повне право здійснювати перевірку документів військовозобов’язаних і їх мобілізацію без представників Нацполіції. Утім, військкоми часто самі звертають до поліції бути присутньою під час заходів з вручення повісток чи пошуку ухилянтів від призову. Поліцію залучають з єдиною метою – стежити за дотриманням порядку і тим, щоб права громадян не порушувалися зі сторони ТЦК.
Про те, що поліція може і не брати участі у заходах ТЦК, повідомив в інтерв’ю “РБК Україна” міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. Він підкреслив, що у переважній більшості випадків представники ТЦК самі готують запити на присутність поліції у межах їх роботи з мобілізації, хоч мають право робити це самостійно – без Нацполіції.
“Ми працюємо виключно у межах своїх повноважень, ми охороняємо публічний порядок. І попри те, що ТЦК має всі повноваження самим перевіряти документи громадян, вони просять – це офіційні запити до Нацполу, щоб ми супроводжували працівників ТЦК”, – повідомив Клименко.
Клименко також додав, що випадки, коли ТЦК перевищують свої повноваження є поодинокими, а останнім часом їх взагалі немає, бо військова служба правопорядку та військове командування намагається їх мінімізувати. Клименко також заявив, що українці, які заявляють про порушення їхніх прав, мають пам’ятати й про свої конституційні обов’язки щодо захисту держави.
Українців кидають у розшук за неявку по повістці, а штрафи ТЦК можна оскаржити
Якщо військовозобов’язаний отримає повістку через Укрпошту і не з’явиться до ТЦК протягом трьох днів – його можуть подати у розшук. Після подання матеріалів до виконавчої служби, військовозобов’язаним можуть заблокувати рахунки та залишити без права керування автомобілем. Зазначається, що людина визнається оповіщеною щодо отримання повістки у трьох випадках.
Українці можуть оскаржити штрафи від територіальних центрів комплектування (ТЦК) у суді у трьох випадках. Для цього громадянам відведений законом 10-денний термін на оскарження постанови ТЦК та СП. У випадку, якщо цей строк пройшов – штраф теж можна скасувати, якщо подати заяву про поновлення терміну оскарження – у такому разі суд має розглянути позов про скасування штрафу. У багатьох випадках громадяни не знають, що штраф від ТЦК є апріорі незаконним.