З’явились подробиці законопроєкту, який має на меті заборонити використання російської мови під час перерв у закладах освіти, зокрема школах. У документі з’явився термін про “створення українськомовного середовища” для здобувачів освіти. Вчителі мають спілкуватись українською мовою на всій території школи та матимуть право робити зауваження учням, якщо почують від них російську мову. Також ініціаторка законопроєкту, народна депутатка від фракції “Голос” Наталія Піпа, закликала батьків спілкуватись зі своїми дітьми виключно українською мовою.
Члени комітету Верховної Ради з питань освіти розглянули та обговорили законопроєкт №12086, який передбачає внесення змін до закону України “Про освіту”. Йдеться про обов’язок учнів та вчителів спілкуватися українською мовою на всій території школи, повідомляє Судово-юридична газета. За словами народної депутатки Наталії Піпи, деякі діти та вчителі, виходячи з уроків, переходять у спілкуванні на російську мову. Вона навела у приклад результати моніторингу Державної служби якості освіти. Відомо, що тільки 41% учнів спілкуються між собою українською мовою під час уроків та перерв. Піпа вважає, що настав час сформувати нове правило у головах освітян: “суспільні та публічні місця – державною мовою”, навіть після того, як “пролунав шкільний дзвінок”.
“Для того, щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи“, – наголосила нардепка.
Законопроєкт зобов’язує засновників, керівників, працівників закладів освіти “створювати та підтримувати українськомовне середовище”. Вчителям буде заборонено переходити на російську мову під час перерв, у їдальнях чи у приватному спілкуванні на територіях шкіл.
“Також вчителі та директори можуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей”, – додала Піпа.
Народна депутатка вважає проблемою й спілкування батьків зі своїми дітьми російською мовою. За її словами, батьки учнів зобов’язані долучатися до створення та підтримання в закладах освіти “українськомовного середовища”. Мовний омбудсмен Тарас Кремінь на початку жовтня заявив, що фактична двомовність дітей та їхніх батьків може спровокувати шизофренію.
Також міністр освіти та науки України Оксен Лісовий підтвердив, що Міносвіти підтримує законодавчу ініціативу, яка забороняє спілкування російською під час перерв у навчальних закладах. Однак він підкреслив важливість забезпечення рівноправного розвитку мов національних меншин Європейського Союзу в Україні, проте, це не стосується мови країни-агресора.
Чим відома нардепка Піпа
Нардепка Наталія Піпа, яка є секретарем комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, ініціювала новий законопроєкт, що має на меті укріпити українськомовне середовище у навчальних закладах, зокрема у школах. Цей законопроєкт передбачає заборону використання російської мови під час перерв та на території шкіл. Піпа підкреслила, що цей крок сприятиме зміцненню української мови серед учнів і вчителів.
У червні минулого року Піпа опинилася у центрі скандалу у Львові. Вона почула, як молодий хлопець співав під гітару пісні Віктора Цоя на одній із вулиць міста. Вона зробила зауваження підлітку, проте отримала грубу відповідь. Піпа звернулась до поліції, що викликало хвилю обговорень в українському суспільстві.
Більшість користувачів соціальних мереж підтримали депутатку, зазначивши, що російській музиці у Львові не місце. Однак деякі вважають, що жінка мала знайти інший спосіб пояснити підлітку його неправоту, не звертаючись до поліції. У результаті, хлопець опинився у притулку для неповнолітніх, а згодом перепросив перед громадськістю.