Після завершення аудиту бронювання працівників від мобілізації знову стане доступним через Дію з 1 грудня. Втім є нововведення – бронювання буде доступним тільки через Дію, усі заявки будуть подаватися онлайн. Це розв’яже проблему з тривалим опрацюванням документів.
Про це повідомив віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Він наголосив, що підприємства, які зберегли статус критичності під час аудиту, повинні підтвердити його до 28 лютого 2024 року. Бронювати людей зможуть вже з 1 грудня, але бронь працюватиме лише до 28 лютого.
“Якщо підприємство з 1 грудня хоче забронювати нового чи вже працюючого фахівця – керівник під час подання списку на бронювання на порталі Дія має декларативно підтвердити, що нарахована зарплата працівника до сплати всіх податків буде не менше 20 тисяч грн. Це дозволить бізнесу бронювати новоприйнятих працівників відразу, якщо він відповідає вимогам щодо рівня зарплати (це не стосується державних і комунальних підприємств, а також резидентів Дія.City)”, – заявили в Мінцифри.
За новими правилами, щоб бронювати людей, підприємство має відповідати трьом критеріям – середня зарплата на підприємстві не менше 20 тисяч гривень та відсутність податкових боргів. Третій критерій бізнес вибирає самостійно з переліку:
- Сплата податків і зборів понад 1,5 млн євро за рік (еквівалент у гривнях за курсом НБУ).
- Валютні надходження понад 32 млн євро на рік, крім позик і кредитів.
- Стратегічне значення для держави (визначено в переліку стратегічних об’єктів).
- Важливе значення для певної галузі економіки або потреб територіальної громади.
- Рівень середньої заробітної плати не нижчий за середній по регіону за IV квартал 2021 року для комунальних підприємств.
- Статус резидента Дія.City.
“Для отримання чи підтвердження критичності – збирайте пакет документів, що підтверджує відповідність критеріям, і подавайте до профільного держоргану. Працюєте в енергетиці? До Міненерго. Займаєтесь сільським господарством? До Мінагро. Резидент Дія.City – до Мінцифри. Сплачуєте понад 1,5 млн євро податків за рік, 32+ млн євро надходжень або важливі для національної економіки – до Мінекономіки”, – пояснив Федоров.
Забронювати працівника через Дію можна за допомогою декількох кроків. Зокрема:
- Зайдіть у кабінет громадянина на порталі Дія (авторизація через електронний підпис).
- Виберіть опцію Подати заяву.
- Вкажіть дані працівників для бронювання.
- Підтвердьте заробітну плату працівника, якого бронюєте.
- Перевірте заяву та підпишіть її (підпис має поставити керівник підприємства або підписант).
Заява обробляється протягом трьох днів. Повідомлення надходить на електронну пошту та в особистий кабінет, успішне бронювання буде відображатись у Резерв+ працівника.
“Важливо: заборонено бронювати працівників без військово-облікових документів, що перебувають у розшуку, та тих, хто не актуалізував дані. У бронюванні може бути відмовлено після перевірки”, – наголошують Мінцифри.
Ким треба працювати, щоб отримати бронь від мобілізації
В Україні низка військовозобов’язаних чоловіків можуть отримати бронь від мобілізації, якщо вони працюють на критично важливих підприємствах чи в державних структурах. Перелік професій, за якими надається бронь, може оновлюватися і змінюватись залежно від потреб держави. У постанові № 76 Кабінету міністрів від 27 січня 2023 року визначений порядок бронювання працівників від мобілізації. Це передбачено для військовозобов’язаних, які працюють або проходять службу:
- в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, інших державних органах, (працівники Національної поліції, Антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки, органів прокуратури, судів, БЕБ, ДСНС),
- на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період,
- на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період,
- у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна,
- в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування українських територій.
До критично важливих підприємств належать компанії, що працюють у сфері енергетики, оборонно-промислового комплексу, транспорту, зв’язку, медицини, банківської справи. Бронюванню підлягають лише ті працівники, чия робота є критично важливою для функціонування підприємства.