Після інавгурації президента Дональда Трампа США можуть скоротити військову підтримку України. В такому випадку Європі доведеться активізуватися, щоб заповнити цю “прогалину”. Зробити це буде нелегко, але можливо.
Про це пише Bloomberg. Також видання наголошує на тому, що на ЄС, ймовірно, чекає найгірший сценарій.
“З Дональдом Трампом біля дверей Білого дому європейські уряди зіштовхуються з найгіршим сценарієм: незабаром їм, можливо, доведеться не тільки захищати себе, а й підтримувати опір України Росії без американських союзників”, – зазначає видання.
При цьому в Bloomberg констатують: що б не робила Європа, всі згодні з тим, що найближчим часом вона не зможе повністю замінити США. Адже Сполучені Штати – найбільший військовий донор.
“Європейські уряди надали більшу частину фінансової допомоги Києву, проте США залишаються їхнім найбільшим військовим донором. Однією з особливих вразливостей вважається обмін розвідданими США, який є ключем до націлювання України на російські активи”, – йдеться у статті.
Загалом, у європейських столицях існує розуміння того, що наступний рік матиме вирішальне значення для оборони України, додає Bloomberg. За словами урядовців, ключовими відкритими питаннями є те, наскільки сильною буде позиція України на будь-яких переговорах, і специфіка планів Трампа.
Видання зазначає, що Європі може знадобитися час, щоб збільшити виробництво. Утім ЄС вже виробляє власну зброю з передовими можливостями, таку як німецькі крилаті ракети Taurus або англо-французькі Storm Shadow.
Як заявив відставний генерал армії США і колишній командувач американськими військами і Європі Бен Ходжес, питання в тому, чи зможуть європейці об’єднати свої оборонні можливості і виробляти озброєння у великих масштабах. Особисто він упевнений, що навіть без США “сукупна економіка Заходу затьмарює Росію”:
“Йдеться про політичну волю”.
Плани Трампа на Україну
Новообраний 47-й президент США Дональд Трамп має чіткий план для зупинення війни в Україні. Він вважає, що для досягнення миру необхідно почати прямі переговори між Києвом і Москвою. Трамп не ставив за мету продовження військового конфлікту, а прагне будь-яким шляхом зупинити його.
Як пише видання CNN, майбутня адміністрація переможця президентських виборів у США Дональда Трампа вже працює над варіантами припинення війни в Україні. Журналісти зазначають, що робота над пропозиціями досі триває, але найімовірніше, що у Трампа зажадають якнайшвидше припинити військові дії в Україні, що може означати “замороження” війни на період переговорів. У виданні також повідомляють, що у Трампа, ймовірно, наполягатимуть на значному збільшенні витрат НАТО на підтримку Києва. Наразі основні варіанти такі:
- Ідея Келлога. Журналісти стверджують, що Волц розглядає ідеї Кіта Келлога щодо завершення війни. Відповідно до них Україна продовжить отримувати військові допомогу від США, якщо погодиться на переговори, але відмовиться на певний час від вступу до НАТО.
- Ідея Гренелла. Іншою позицією є варіант колишнього посла Трампа у Німеччині Річарда Гренелла. Відповідно до неї, в Україні можуть створити ряд “автономних регіонів”. Щоправда, подробиць цієї ідеї не озвучували.
- Вступ до НАТО в обмін на території. Ще одна ідея полягає у тому, щоб дозволити окупантам забрати захоплені території України. В обмін на це Україна вступить до НАТО. Утім, журналісти зазначають, що у Трампа невелика кількість прихильників вступу України до Північноатлантичного альянсу.
Наразі зарано говорити про те, яку саме ідею підтримають у Трампа. Водночас вона може бути й несподіваною та суперечити попереднім заявам новообраного президента США.