Служба безпеки України спільно з Національною поліцією ліквідували три нові схеми ухилення від мобілізації, в яких брали участь представники вищих навчальних закладів. Серед затриманих – професор і доцентка українських університетів. Географія затримань ткож розгалужена – Хпрківщина, Полтавщина, Закарпаття.
Так, за даними пресцентра СБУ, на Полтавщині викрито професора приватного університету, який допомагав призовникам уникнути мобілізації. Чоловіків зараховували на бакалаврат, магістратуру та аспірантуру місцевого державного університету без необхідних вступних іспитів.
Крім того, за гроші фігурант пропонував ухилянтам фіктивне “лікування” у психдиспансері для подальшого їх списання з військового обліку за станом здоров’я. Для реалізації обох “варіантів” зловмисник використовував особисті зв’язки серед посадовців освітньої сфери та лікарів.
У Закарпатті затримано доцентку історичного факультету місцевого університету, яка брала хабарі за незаконне оформлення абітурієнтів призовного віку для вступу до вишу. За даними слідства, фігурантка особисто “супроводжувала” своїх клієнтів під час формального складання ними вступних іспитів. Потім посадовиця приносила довідки “студентів” до місцевого ТЦК, де їм оформлювали відстрочки.
На Харківщині правоохоронці затримали місцевого підприємця та двох його спільників, які організували фіктивне зарахування призовників до місцевого коледжу для отримання відстрочки від мобілізації. Фактично вони не навчались, а документи подавалися до ТЦК як підстави для відтермінування.
Наразі фігурантам повідомлено про підозру (відповідно до вчинених злочинів) за декількома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб);
- ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою);
- ч. 2 ст. 369-2 (зловживання впливом).
Зловмисникам загрожує до 10 років тюрми з конфіскацією майна.
Як змінилися розцінки для ухилянтів в Україні
Організатори схем, які пропонують “послуги” щодо ухилення від мобілізації, підіймають ціни. Розцінки в деяких випадках сягають уже 20 тисяч доларів. При цьому на початку повномасштабного вторгнення росіян це коштувало близько 5-7 тисяч доларів.
Офіс генпрокурора додає, що у Києві один із підозрюваних пропонував організувати переправлення через кордон на човні через Вінницьку область поза КПП за 10 тисяч доларів США. Інший за таку ж суму пропонував фіктивне працевлаштування для бронювання від мобілізації, а за 10 тисяч доларів додатково – організацію службових відряджень для виїзду за кордон. Він навіть гарантував віддати назад 8 тисяч доларів, у разі повернення з відрядження.
Також Інформатор писав, що в Україні у листопаді з’явилася нова схема ухилення від мобілізації – військовозобов’язаним почали продавати пусті повістки з печатками. Це допомагає ухилитися від отримання справжньої повістки. Ціна такого пустого документу смішна – стартує від тисячі гривень. Схема не тільки дешева, а й не дуже надійна, але, як показує практика, заплативши 10-20 тисяч доларів “серйозним людям”, горе-ухилянти так само залишаються ні з чим.