У суботу, 30 листопада, Україна святкує День радіотехнічних військ Повітряних Сил Збройних Сил, а православна церква шанує пам’ять апостола Андрія Первозванного. Іменини сьогодні святкують Геннадій, Григорій, Захар, Іван, Михайло, Ян, Вікторія. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату сон є віщим.
30 листопада – яке сьогодні свято в різних країнах
Щорічно 30 листопада в Україні відбувається святкування Дня радіотехнічних військ Повітряних Сил Збройних Сил. Свято встановив міністр оборони Михайло Єжель 16 вересня 2010 року, посилаючись на важливість та велику роль радіотехнічних військ в українській армії.
Радіотехнічні війська забезпечують наведення винищувачів на ціль, сповіщають інші війська, призначені для ведення радіотехнічного забезпечення (комплекс заходів для складання та видачі інформації щодо місцеперебування різних об’єктів) військ протиповітряної оборони, а також для розвідки повітряних об’єктів.
Кожного року 30 листопада світ відзначає Міжнародний день сексу. Свято з’явилося у 2007 році на форумах в інтернеті, де, власне, і обрали головне місце проведення – місто Амстердам. День сексу не є офіційним святковим днем, проте входить до міжнародного календаря ЮНЕСКО. Схожа подія існувала ще в Давньому Римі, коли під кінець осені люди влаштовували свято родючості, спрямоване на розширення роду.
У Міжнародний день сексу влаштовується мітинги сексуальних меншин, розповсюджується інформація щодо безпеки статевих актів, а наприкінці свята в небо запускаються яскраві надуті презервативи. Метою свята є поширення теми сексу та сексуальності.
30 листопада у багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день спідниць. Це неофіційне свято дизайнерів одягу та всіх, хто причетний до світу моди. Вважається, що цей день був запропонований як відповідь на культурні обмеження сеттингу фільму La Journée de la jupe. Міністру освіти Франції навіть було офіційно надіслане прохання дозволити жінкам носити спідниці у школах.
Перші спідниці носили як жінки, так і чоловіки. Їх виробляли з тканини, шкур тварин та навіть з підручних засобів. В Стародавньому Єгипті це був чи не найпопулярніший предмет гардероба. Довгу історію має міні-спідниця. Такий елемент гардероба винайшли представники культури Дон Куан Міан періоду Середньовіччя. Масивні та об’ємні спідниці носили різні народи.
30 листопада – справжнє свято для тих, хто обожнює кішок, собак, папуг та інших домашніх тварин. Подія має міжнародний характер та називається Всесвітнім днем домашніх тварин. Тварини не дарма називаються меншими братами людини, адже вони потребують турботи та піклування. Особливо це стосується домашніх вихованців, які цілковито залежать від свого господаря.
Ініціативу запровадити свято для квартирних вихованців виникло у представників руху за захист природи. Ідея була представлена під час Міжнародного Конгресу, який відбувся в Італії в 1931 році. Тоді на з’їзд зібралися представники різних організацій, які займалися питаннями захисту довкілля та охорони природи й екології.
Метою впровадження свята, присвяченого беззахисним вихованцям людини, було викликати у серці кожного мешканця планети почуття турботи, доброти та співчуття у відношенні до тварини. Люди мають пам’ятати, що вони несуть відповідальність за кожну приручену ними тваринку. Основною ідеєю та гаслом свята стали слова з всесвітньо відомого твору А. Сент-Екзюпері “Маленький принц” – “Ми несемо відповідальність за тих, кого приручили”.
До домашніх тварин відносяться не тільки улюбленці, які люди тримають у квартирі, але й свійські істоти та звірі, що знаходяться в зоопарках тощо. З давніх-давен людина докладає неабияких зусиль, щоб приручити різні види птахів та ссавців. Цей процес триває і в наші дні. Слід зазначити, що деякі види неможливо одомашнити, попри всі старання фахівців.
Завдання людства – нести відповідальність за кожну живу істоту і пам’ятати, що вони – наші менші брати, а не об’єкти для гри та розваг. Домашнього улюбленця можна виховати чемною істотою, для цього треба його просто любити. Зазвичай всі тварини швидко відповідають взаємністю на любов та турботу свого господаря.
30 листопада – яке сьогодні церковне свято
30 листопада у церковному календарі – день пам’яті апостола Андрія Первозванного. Він отримав своє ім’я тому, що був одним із перших учнів Ісуса Христа. Андрій був рибалкою та жив у селищі Капернаум. Одного разу він почув звістку, що прийшов Іоан Хреститель із юдейської пустелі та проповідує наближення Царства Небесного. Тоді він вирушив до річки Йордан і побачив, що коли Іоан хрестив людей, на березі з’явився чоловік, якого всі звали Ісусом з Назарету. Під час хрещення над Христом прояснилося небо, і йому на голову сів білий голуб. Тоді Андрій зрозумів, що Ісус знає шлях до Царства Небесного та назвав його рабином.
Андрій Первозванний вирушив проповідувати слово Боже до Східних країн і навернув у віру різні народи й всюди зводив християнські церкви. Він тепер сам міг творити чудеса ім’ям свого Вчителя. У Синопі проповідника побили камінням, але він залишився неушкодженим і пішов далі. Він пройшов берег Чорного моря, Причорномор’я та Крим. Потім він Дніпром дійшов до гори, на якій згодом виник Київ і сказав своїм учням: “На цих горах засяє благодать Божа: велике місто буде тут, Господь освятить цю землю святим хрещенням і спорудить тут багато церков”, – благословивши київські гори та встановивши на горі хрест.
Андрій дійшов до поселення слов’ян, потім повернувся до Риму і до Фракії. Останнім поселенням, яке відвідав апостол, стало Патри. Андрій Первозванний був там розіп’ятий на хресті у формі Х. Згодом, на честь цієї події, такий хрест назвали Андріївським. Також на місці розп’яття збудували храм Андрія Первозванного, який є найбільшим у Греції.
Вважається, що сон у ніч з 29 на 30 листопада є віщим. Його потрібно добре запам’ятати, якщо хочете, щоб сон збувся. Якщо ж не бажаєте збування снів, то варто записати сюжет сну на листочку і спалити його. Незаміжній дівчині сьогодні може з’явитися уві сні майбутній чоловік.
Хто народився 30 листопада
30 листопада 1935 р. – Хейвуд Аллен – американський кінорежисер, актор-комік. Особливе місце у його творчості посідає місто Нью-Йорк, в якому режисер прожив все життя і який оспівав у найкращих своїх картинах (зокрема, у “Нью-Йоркській трилогії”, куди входять фільми “Енні Холл”, “Інтер’єри” та “Манхеттен”).
30 листопада 1937 р. – Сер Рідлі Скотт – британський кінорежисер і кінопродюсер. Скотт працював у найрізноманітніших жанрах, але найбільшої популярності домігся історичними (“Гладіатор”, “Царство небесне”, “Остання дуель” та ін.) і фантастичними (“Чужий”, “Той, що біжить по лезу”, “Марсіанин” та ін.) картинами.
30 листопада 1965 р. – Бенджамін Едвард Мира Стіллер – американський актор кіно, телебачення та озвучування, комік, кінорежисер, сценарист, кінопродюсер. Серед його найпопулярніших фільмів – “Знайомство з батьками”, “Зразковий самець”, “А ось і Поллі”, “Знайомство з Факерами”, “Ніч у музеї”, а також мультфільм “Мадагаскар”, який він задумав і озвучив.
30 листопада 1982 р. – Людмила Григорівна Барбір – українська актриса та телеведуча. Людмила Барбір брала участь у дубляжі художніх фільмів та серіалів, у тому числі “Аватар”, “Росомаха: Безсмертний” та “Наші пані у Варшаві”.
30 листопада 1988 р. – Анастасія Вікторівна Євтушенко – українська акторка, гумористка, учасниця телепроєктів “Жіночий квартал”.