Під Києвом створять перший ментальний центр для відновлення військових

Міністерство оборони України створить перший у країні ментальний центр здоров’я для військовослужбовців. Він поєднуватиме фізичну і психологічну реабілітацію  і сприятиме соціальній адаптації ветеранів. А розмістять його на базі колишнього закритого мисливсько-рибальського клубу на Київщині, який раніше використовувався для відпочинку високопосадовців і бізнесменів, а нещодавно був повернутий у державну власність за рішенням Верховного Суду.

Про це повідомила пресслужба Міністерства оборони, зазначив, що у ментальному центрі будуватимуть програму реабілітації на поєднанні психологічної та фізичної підтримки.  Він спеціалізуватиметься на лікуванні посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресій, тривожних станів, а також допомагатиме ветеранам адаптуватися до мирного життя. Для цього залучать фахівців з психіатрії, психології, реабілітації та медицини.

Земельну ділянку, на якій з’явиться ментальний центр здоров’я, лише 15 квітня 2025 року остаточно повернули у власність держави після тривалої судової тяганини. Тепер комплекс передано у відання Національного військово-медичного клінічного центру “Головний військовий клінічний госпіталь”. Для запуску центру ще потрібно провести масштабну реконструкцію будівель, які тривалий час залишалися занедбаними.

“Ця історія показує, як державні активи можуть бути використані на благо суспільства. Те, що колись було символом привілеїв та закритості, тепер стане осередком допомоги тим, хто віддав своє здоров’я заради України”, – зазначив заступник міністра оборони Сергій Мельник.

За даними Національного інституту стратегічних досліджень, від 20 до 40% військовослужбовців потребують психологічної допомоги після участі в бойових діях. Симптоми гострої травми виявляють у 60–80% захисників, які були свідками загибелі побратимів або бачили наслідки бойових дій. Понад 12% мають ПТСР, але не звертаються по допомогу через страх стигматизації або втрату кар’єрних перспектив. Також серед військових частіше фіксують випадки зловживання алкоголем та тривожні розлади, ніж серед цивільного населення.

Мапа ментального здоров’я для всіх киян

Нагадаємо, у мобільному додатку “Київ Цифровий” восени 2024 року з’явилась нова функція – Мапа ментального здоров’я Києва. Це інструмент, який забезпечить містянам можливість знайти психологічну підтримку, виходячи з власних потреб. За допомогою карти можна дізнатися не тільки про найближчі установи, а й фахівців та їхню спеціалізацію. Наразі сервіс містить інформацію про понад 500 надавачів послуг – психологів, центрів підтримки, соціальних служб тощо. 

Також ми писали, що до 29 квітня у Києві Цифровому проводиться опитування щодо ментального здоров’я киян. Їм пропонують відповісти на питання щодо змін у їхньому психологічному стані та способів, які допомагають їм триматися та збільшувати свою стресостійкість. Саме такі опитування надають можливість зрозуміти, що потрібно змінювати та покращувати в системі надання психологічної допомоги.

Джерело