Щодня наше серце б’ється в середньому 100 тисяч разів, щоб перекачати до 5 л крові довкола тіла, доставляючи кисень і поживні речовини усім органам і м’язам. Це вражаючий подвиг, та попри це, ми схильні нехтувати нашими серцями, аж допоки не відчуємо серйозних проблем. Ось які симптоми мають насторожити, розповів кардіолог Тоні Хігерті в публікації The Telegraph.
Недостатня сила хвату
Коли ви беретеся за щось, будь то дверна ручка, тенісна ракетка чи газонокосарка, здорове серце посилатиме додаткову кількість крові та кисню до м’язів, необхідних для захоплення.
Проте, якщо у вас захворювання серця або серцева недостатність, кровопостачання серцевого м’яза неефективне, і орган не може збільшити свою активність для забезпечення цих м’язів. За словами лікаря, людина може помітити, що її хватка ослабла. Якщо долучаються такі симптоми, як задишка та біль у грудях, вам слід відвідати лікаря.
Біль, схожий на нетравлення
Хворобливе печіння в грудях може бути ознакою нетравлення. Однак це також може бути ознакою проблем із серцем. Іноді люди відчувають біль у грудях і думають, що це нетравлення шлунка, хоча насправді це йде від серця. Може бути важко відрізнити ці стани, оскільки нерви, які живлять шлунок і серце, схожі.
Один із способів відрізнити їх полягає в тому, що біль у грудях, викликаний серцевою проблемою, зазвичай виникає під час фізичних вправ і зникає в спокої, тоді як розлад травлення зазвичай виникає лише після їжі. Отже, якщо після тренувань ви відчуваєте біль, схожий на розлад травлення, зверніться до лікаря.
Відчуття задухи
Стенокардія – це різновид болю в грудях, спричинена звуженням артерій, що зменшує приплив крові до серця. Це симптом захворювання серця, який також може спровокувати відчуття задухи або відчуття стиснення чи болю в горлі.
Це тому, що серце не може перекачувати достатньо крові до м’язів, що спричиняє накопичення молочної кислоти в органі. Цей симптом повинен перевіряти лікар.
У деяких людей симптоми стенокардії розвиваються відносно швидко, і це впливає на можливу активність. Це також може передвіщати серцевий напад через сильне звуження коронарної артерії.
Опухли щиколотки
Набряклі щиколотки зазвичай спостерігаються у пацієнтів із серцевою недостатністю. У цьому стані серцевий м’яз не в змозі ефективно перекачувати кров по тілу.
Однак набряки щиколоток також можуть бути викликані прийомом ліків, надмірною вагою, варикозним розширенням вен, хворими нирками і сидячою роботою. Якщо вас турбують набряки щиколоток, повідомте про це терапевту.
Біль у литках
Зношення в артеріях, які постачають кров до ніг, спричиняє накопичення молочної кислоти в м’язах і призводить до болю. Це ознака захворювання периферичних артерій і часто спостерігається у пацієнтів, які палять, мають високий кров’яний тиск або високий рівень холестерину.
Біль може відчуватися у литці, за коліном та іноді в сідниці. Якщо біль не зникає навіть у стані спокою, це критична проблема, яка вимагає лікування в судинного хірурга.
Біль у плечах, руках чи щелепі
Біль у серці може передаватися через нерви, які живлять плече, руки та щелепу. Це означає, що проблеми з серцем можуть проявлятися як менш тривожні болі. Біль може з’явитися у лівій руці.
Зверніться до терапевта. Якщо біль виникає у спокої, це невідкладна ситуація, і пацієнти повинні прийняти аспірин і звернутися до відділення невідкладної допомоги місцевої лікарні.
Як захистити здоров’я серця
Щоб уникнути проблем із серцем, перш за все, необхідно вести здоровий спосіб життя. Будьте активними: регулярні фізичні вправи зміцнюють серце, тобто воно може перекачувати більше крові по тілу з меншими зусиллями. Фізичні вправи також допомагають знизити рівень холестерину та підтримувати здоровий артеріальний тиск.
Дотримуйтеся збалансованої дієти, включаючи велику кількість фруктів, овочів і цільнозернових продуктів. Обмежте цукор, сіль і насичені жири. Це має ключове значення для зниження ризику діабету 2 типу, високого кров’яного тиску та холестерину – усі вони підвищують ризик серцевих захворювань.
Крім того, життєво важливо не палити або, якщо ви курите, кинути. Куріння є основним фактором ризику розвитку атеросклерозу – звуження артерій, що ускладнює кровотік артеріями й підвищує ризик серцевих нападів та інсультів.