Втрата Покровська обвалить металургійну галузь: експерти оприлюднили нерадісний сценарій

Російські окупанти наближаються до селища Удачне, де працює шахтоуправління Покровське. Цей промисловий об’єкт є стратегічним активом України для металургійної галузі, адже тут добувають рідкісне коксівне вугілля (марка “К”), яке необхідне у циклі виробництва сталі на найбільших металургійних комбінатах країни. Втрата цього об’єкта у разі захоплення Покровська призведе до обвалу у металургії мінімум на 50%.

Про це пише NV. Видання наголошує, що українські металурги оцінюють, що загроза втрати єдиної в Україні шахти зі стратегічними запасами коксівного вугілля є високою. Цей сорт сировини використовуються для виплавки сталі найбільшими металургійними комбінатами країни.

“Зараз черговий персонал працює в бронежилетах, а шахтарі безпечно проживають у шелтерах на значній відстані від лінії фронту. На території діють підземні та наземні бетонні укриття”, – каже Андрій Акулич, гендиректор “Метінвест Покровськвугілля”.

У подібних обставинах, на підприємствах Покровського майданчика досі працює 3,5 тисячі осіб. Ця чисельність персоналу забезпечує базову життєздатність шахти, видобуток і збагачення вугілля. Навіть у 2023 році Україна забезпечувала себе власним коксівним вугіллям на понад 90%.

“У разі втрати Покровська, наші підприємства будуть змушені використовувати виключно імпортне коксівне вугілля. Але обсяги такого імпорту можуть не забезпечити потреби металургів у коксі на необхідному рівні”, – пояснили в об’єднанні “Укрметалургпром”.

Експерти металургійного об’єднання вважають, що заводам знадобиться мінімум рік-півтора, щоб перелаштувати логістику під отримання великих партій імпортного коксівного вугілля. Але це, безумовно, призведе до значного здорожчання собівартості української продукції – йдеться про десятки відсотків. Втрата Покровська призведе також до обвалу у металургійній галузі до 50% і більше (на підприємствах, які у сталеплавильному процесі використовують чавун).

Замість нарощування виробництва до 10 млн тонн, воно може впасти до 3,5 млн тонн на рік і навіть нижче. До прикладу, у попередні 2 роки (2022 та 2023) українські підприємства виробили 6,26 та 6,23 млн тонн сталі. У 2024 році – йдеться про 7,2-7,3 млн тонн”, – вказує видання.

Раніше видання Bloomberg також заявило, що коксівне вугілля Покровська має залишатися під контролем України після закінчення війни. Бо “Покровськвугілля” – єдине в Україні підприємство, яке видобуває коксівне вугілля, важливий компонент, що використовується в процесі виробництва сталі, яка забезпечує оборонну промисловість України та буде життєво важливою для відбудови країни після війни.

Росіяни наближаються до Покровська

На Покровському напрямку триває просування російських військ. За даними командира взводу 24 окремого штурмового батальйону “Айдар” Станіслава Бунятова, окупанти зосереджують свої зусилля на вздовж залізничної дороги.

За словами військового, наразі ворог знаходиться на відстані приблизно 5,5 кілометрів від Покровська і тримається біля залізної дороги. Таким чином окупанти хочуть захопити населені пункти поряд.

Окупанти активно застосовували бомбардувальну та штурмову авіацію, намагаючись подолати оборону українських військ. Однак, при певному просуванні, їхні спроби взяти Покровськ протягом восьми місяців наступу не увінчалися успіхом. Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) повідомляли, що початковий план штурму Покровська зазнав невдачі.

Джерело