Правоохоронці Київщини висунули підозри двом підліткам через побиття 12-річної школярки на ім’я Ярослава в Білій Церкві Київської області. Обвинуваченим ставлять у провину жорстоке поводження з дитиною і вимагання грошей. Ще троє учасників інциденту не досягли віку кримінальної відповідальності, сім – мають статус свідків, оскільки не брали активної участі в насильстві.
Заступник начальника поліції Київщини Віктор Луговий у коментарі для пресслужби Нацполіції України повідомив, що трьох підлітків, які не досягли віку кримінальної відповідальності, будуть виховувати. Прокуратура направила в суд клопотання про застосування примусових виховних заходів.
Луговий зазначив, що під час розслідування правоохоронці з’ясували деталі подій, провели понад сто допитів, експертиз та обшуків. Зокрема, було вилучено телефон з оригіналом вражаючого відео катувань, яке стало відомим в мережі. Таким чином, як підкреслює поліцейський, слідство має безсумнівні докази злочину з боку підозрюваних. Нагадуємо, що група підлітків 11 січня вчинила насильницькі дії над потерпілою та вимагали від неї гроші в сумі 15 тисяч гривень, а ситуація набула великого резонансу після публікації відеозапису.
Щодо покарання, то за частиною 1 статті 127 Кримінального кодексу України (катування) передбачено позбавлення волі від трьох до шести років, пояснив Луговий. За частиною 4 статті 189 (вимагання грошей під час воєнного стану) особам загрожує позбавлення волі від семи до 12 років з конфіскацією майна. Водночас важливо пам’ятати, що Кримінальний кодекс України зобов’язує застосовувати м’якші покарання для неповнолітніх.
Процес буде закритим, адвокати просять не турбувати потерпілу
Юридична компанія Miller, яка представляє інтереси потерпілої, звітувала, що 21 травня Білоцерківський суд провів перше підготовче засідання у справі катування дівчинки. Суд заслухав усіх учасників процесу, ухваливши, що засідання проходитимуть у закритому режимі, оскільки мова йде про неповнолітніх обидвох сторін – підозрюваних та потерпілої. Додатково, прокурор подала клопотання про продовження запобіжних заходів щодо обвинувачених.
Компанія Miller також звернулася до суду з проханням про проведення розгляду справи без обов’язкової участі потерпілої, аби уникнути її повторної травматизації. Один з адвокатів дівчинки, Євгеній Скуратівський, акцентував, що 12-річна Ярослава повернулася до звичайного життя, але як вона, так і її родина поки не готові спілкуватися з пресою.
Якщо не в’язниця, то кого і як покарають
В компанії Miller пояснили, що в Україні кримінальній відповідальності підлягають усі, кому на момент вчинення злочину виповнилося 16 років. До трьох підлітків, які катували потерпілу, але не досягли віку кримінальної відповідальності, можуть застосовуватися лише примусові виховні заходи, такі як попередження, обмеження дозвілля, передача під контроль батьків або педагогів, напрямок до спеціалізованих закладів для неповнолітніх.
Сім з 12 притягнених до інциденту підлітків, яких “перевели” до свідків, не понесуть жодної відповідальності. Скуратівський зазначив, що в клопотаннях, поданих до суду, йдеться про те, що семеро підлітків-свідків продемонстрували “щире каяття”.
Батьків практично всіх підозрюваних притягнули до адміністративної відповідальності за неналежне виховання дітей. Як повідомляє компанія Miller, до батьків двох підозрюваних суд застосував у одній справі попередження, в іншій – м’якше адміністративне стягнення у вигляді штрафу 1700 гривень. На батьків підлітків, щодо яких прокурори просять застосувати примусові заходи виховного характеру, наклали штрафи в діапазоні від 850 до 1700 гривень.
Що стосується батьків тих дітей, які були свідками катування, то троє отримали штраф у розмірі 850 гривень, один сплатив 1700 гривень. В одному випадку справу повернули поліції для доопрацювання, а щодо двох інших справи взагалі закрили.
Зухвале побиття: як розвивалися події
Інформатор повідомляв, що 19 січня в одній з білоцерківських груп у Facebook з’явилося відео знущань групи підлітків над 12-річною дівчиною. Вони знімали, не приховуючись, і навіть деякі з них хизувалися на камеру своїми діями. У групу кривдників входило близько 10 осіб. Жертва намагалася захистити обличчя, коли на неї нападали, і щосили намагалась врятуватися, плачучи та вигукуючи, що їй страшно.
У коментарях місцеві жителі зазначали, що відео було зняте під час шкільних канікул, а серед учасників насильства – учні школи № 5. У Білій Церкві складалася ситуація, що набула великого резонансу, і люди, обурені подіями, вимагали покарання для всіх учасників катування.
20 січня поліція почала кримінальне провадження проти єдиного учасника побиття, якому вже виповнилося 16 років. Йому інкримінують катування неповнолітньої, вимагання грошей та виготовлення або розповсюдження матеріалів, що пропагують насильство – мовиться про відео, на якому зафіксовано сам процес «покарання». За це особі загрожує до 12 років позбавлення волі.
Тим часом стало відомо, що дівчину побили через наркотики. За два тижні до інциденту одна з дівчат, яка на відео виявляє особливу агресію, запропонувала їй «травку». Вона відмовилася, але розповіла про це іншим, і новина швидко поширилась серед учнів. Отже, розправа, що сталася в міському парку, не була випадковою.
Мешканці Білої Церкви вважають, що кожен підліток має нести відповідальність, незалежно від того, чи брав він особисту участь, чи просто спостерігав. Вони вимагають покарання, навіть якщо воно буде умовним, з громадськими роботами чи адміністративними штрафами. Місцеві погрожували самосудом і закликали громаду не покладатися на поліцію, а розібратися з підлітками самостійно.
22 січня найстаршого з кривдників взяли під варту. Запобіжний захід не передбачає можливості внесення застави та триватиме до 20 березня 2025 року. 16-річний Михайло Д. після рішення суду заявив журналістам, що шкодує про скоєне, однак його мати висловила намір оскаржити це рішення, вважаючи його несправедливим.
18 березня єдиний підозрюваний у справі катування дівчинки вийшов зі слідчого ізолятора. Шевченківський районний суд Києва відпустив його під особисте зобов’язання. На 16-річного підлітка, завдяки медичним документам, позитивним характеристикам і проявленому каяттю, покладено лише зобов’язання з’являтися до слідчого та дотримуватись визначених судом обмежень.