Голова Комітету економістів України Андрій Новак поділився прогнозами щодо цін на продукти харчування, комунальні тарифи та курс гривні в другій половині 2025 року.
Перспективи курсу гривні
Експерт зазначив, що фінансова підтримка Україні не лише не зменшиться, а навіть зросте в порівнянні з попередніми роками. Багато країн, які допомагають Україні (а це десятки держав), заклали в свої бюджети кошти на підтримку нашої країни. Отримання фінансування дає можливість нашому уряду не тільки покривати бюджетні дефіцити, але й дозволяє НБУ завдяки зовнішній фінансовій допомозі поповнювати золотовалютні резерви, які наразі досягли рекорду в понад 40 мільярдів доларів. Такі запаси Україна не мала навіть у найбільш стабільні мирні часи.
“Це в сукупності підтримує відносну стабільність курсу гривні. Хоча війна завдає значних економічних втрат, зовнішня підтримка дозволяє утримувати курс на сьогоднішньому рівні без значної девальвації гривні,” – звертає увагу Андрій Новак.
Кращі варіанти для заощаджень: гривня, євро, долар, земля чи нерухомість?
“Тримати заощадження під подушкою чи матрацом – це погана ідея, адже інфляція буде знищувати вартість ваших заощаджень. Все залежить від обсягу ваших засобів. Якщо вони значні, зараз найкращий час інвестувати в нерухомість або землю. Для покупки нерухомості потрібні значні суми, в той час як земельні ділянки на 5-6 соток потребують менших інвестицій. Під час війни активи знижуються в ціні, тому зараз вартість нерухомості, незалежно від її типу, нижча. Придбавши нерухомість за нинішньою ціною, ви зможете отримати прибуток від продажу після закінчення війни,” – коментує Андрій Новак.
Якщо ваші фінансові можливості обмежені, економіст радить зберігати заощадження в банках, а не вдома. Він рекомендує розподілити загальну суму на три приблизно рівні частини: гривня, долар і євро. У гривні ви отримаєте найвищі відсотки, а тверді валюти можуть захистити вас від можливої девальвації гривні. Це дозволяє знизити ризики і уникнути втрат незалежно від коливань курсу гривні.
Тарифи на комунальні послуги: що очікувати до кінця року?
“На сьогодні є інформація, що тарифи на опалення не зміняться в наступному сезоні. Проте все залежить від обстановки на фронті та кількості обстрілів. У разі серйозних пошкоджень енергетичних об’єктів, відновлення потребуватиме додаткових коштів, які не закладені в бюджет на 2025 рік. Тоді доведеться або піднімати тарифи, або збільшити державний борг для покриття витрат. Отже, багато що залежатиме від подальших атак на енергосистему України,” – говорить Андрій Новак.
Які продукти харчування можуть дорожчати найближчим часом?
Економіст впевнений, що до ситуації з дефіцитом хліба не дійде, проте ціни на фрукти та овочі вже зростають. Це змусить більшість українців змінити свій споживчий вибір на користь дешевших товарів, що звично під час інфляції. Коли темпи інфляції перевищують зростання реальних доходів, споживчий кошик підлягає змінам.
“Це ситуація, яку ми спостерігали раніше — споживачі і виробники пристосовуються. Сьогодні рідше можна знайти молоко чи кефір в упаковці 1 літр; набагато частіше це 850-900 грамів. Виробники зменшують обсяги продукції, щоб зберегти ціну, адже інакше це неможливо, коли темпи інфляції вищі за приріст доходів населення,” – ділиться думкою Андрій Новак.
Щодо продуктів, які можуть найбільше подорожчати, економіст вважає, що це залежить від сезонних факторів, термінів дозрівання, а також від походження продукції (українська або імпортна), логістики й витрат на доставку. Конкуренція на ринку продовольства також є вагомим фактором. Споживач завжди має вибір, спираючись на свої доходи.
“Коли вартість продовольства зростає швидше, ніж доходи, ми, безумовно, змушені звертати увагу на дешевші альтернативи,” – резюмує Андрій Новак.
Що очікувати взимку: ціни на овочі, молоко та яйця?
Андрій Новак зазначив, що ціни залежатимуть від кількох аспектів:
- Врожайність, що вплине на виробництво і наявність товару – як вітчизняного, так і імпортного.
- Ціни на пальне, адже витрати на доставку значні в собівартості продукції.
- Проблеми в енергетичній сфері, які вплинуть на роботу виробничих і торговельних підприємств.
“Отже, велика кількість чинників може вплинути на ціну кожного окремого продукту. Можливо, один товар буде дорожчати, інший дешевшати, а третій залишиться стабільним. Ситуація з кожним продуктом буде своя,” – зауважує Андрій Новак.
Андрій Новак – відомий український економіст, автор книги “Як підняти українську економіку”, кандидат економічних наук та голова Комітету економістів України з 2010 року.
Згідно з попередніми повідомленнями Інформатора, дефіцит жита у сезоні 2025/2026 сягне 100%, що безсумнівно вплине на підвищення цін на житній хліб, зазначив директор Спілки “Борошномели України” Родіон Рибчинський.