Прокуратура повідомила про викриття масштабної злочинної мережі в лісовій галузі: за попередніми даними, незаконно вирубано щонайменше 13 000 дерев, а збитки держави оцінюють у понад 248,6 млн грн. Незаконні вирубки в охоронних і заповідних зонах залишаються системною проблемою для країни — цього разу слідчі одночасно висунули підозри 29 особам. Більшість підозрюваних — не сторонні зловмисники, а ті, хто мав би забезпечувати охорону природи.
Злочинна група займалася незаконною вирубкою лісу, підробкою документів та подальшим збутом деревини, що призвело до збитків у сумі 248,6 млн грн. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив Генеральний прокурор Руслан Кравченко. За наявними даними, організаторами та учасниками схем були, зокрема, колишні й чинні працівники лісового господарства — представники надлісництв ДП “Ліси України”, головні лісничі, майстри лісу та керівники агролісогосподарських підприємств. Серед фігурантів також згадуються посадовці Держгеокадастру, голова однієї з територіальних громад, підприємці та інші учасники організованих груп.
«Це не просто збитки державі, а непоправна шкода для природних популяцій, екосистем і майбутніх поколінь. Кожен, хто наживається на екоциді власної країни і вчиняє системні злочини — отримає системну відповідь», — заявив Руслан Кравченко.
Підозрювані скоїли низку системних злочинів проти довкілля і держави: незаконні рубки на територіях природно-заповідного фонду, у заказниках та регіональних ландшафтних парках; підробку документів і лісорубних квитків; вирубки під виглядом санітарних чи лісовідновних заходів; незаконну реалізацію та легалізацію деревини; а також незаконне відчуження й приватизацію земель лісового фонду.
Як працювала одна з найбільш цинічних схем легалізації дуба
Яскравий приклад діяльності угруповання — раніше викрита схема з «легалізації» деревини цінних порід. Організатори через фіктивні записи в державній системі обліку намагалися відмити приблизно 19 тис. кубометрів лісу — орієнтовно 10 тис. незаконно зрубаних дубів, які планували експортувати за кордон під виглядом легально здобутої деревини. У період 2022–2025 років у цю оборудку були залучені понад 100 суб’єктів господарювання, серед яких — і крупні експортери країни; обсяг операцій перевищив 147 млн грн. Шістьом учасникам цієї організованої групи повідомлено про підозру.
Нинішнє викриття належить до найбільших за останні роки, але правоохоронці регулярно фіксують подібні схеми в лісовій галузі. Так, на початку 2026 року прокурори повідомляли про інші незаконні вирубки в заповідниках і лісах, через які державі було завдано збитків майже на 95 млн грн. Тоді серед фігурантів також були колишні й чинні посадовці лісового господарства.
У численних розслідуваннях ідеться про десятки, сотні та навіть тисячі незаконно зрубаних дерев. Значна частина з них — особливо цінні породи, для відтворення яких потрібні десятиліття або століття.

Контекст: системні проблеми галузі
Як приклад наслідків — Карпатський національний парк має відшкодувати майже мільйон гривень збитків, завданих вирубкою через неналежну охорону охоронюваної території. Ці кошти мають бути спрямовані до бюджету Ворохтянської селищної ради. Це один з епізодів масштабного явища: практика відшкодування збитків за вирубку в нацпарках стала регулярною після позовів органів прокуратури.
Кримінальна відповідальність за незаконну порубку передбачена статтею 246 Кримінального кодексу: санкції можуть включати штраф або позбавлення волі строком до трьох років. Якщо злочин вчинено в межах заповідних або інших охоронних зон природно-заповідного фонду, передбачене більш суворе покарання — до п’яти років ув’язнення. У залежності від ступеня заподіяної шкоди та обставин справи санкції за незаконну вирубку лісів посилюються.
