З 25 листопада в Україні розпочалось добровільне декларування зброї, яке триватиме 90 днів. Воно дозволить громадянам легалізувати наявну в них незареєстровану зброю. Про деталі процедури декларування, статистику вилучення нелегальної зброї та перспективи подальшого законодавчого врегулювання цивільного обігу зброї розказав заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ятий.
Контроль над обігом зброї — важлива складова забезпечення безпеки в Україні. Це також пріоритетний вектор роботи Міністерства внутрішніх справ, частина концепції «Безпекового середовища». Закон про декларування зброї — один з етапів, який МВС впроваджуємо для зниження кількості злочинів, вчинених з її використанням, також він сприятиме захищеності громадян. Другий аспект — громадяни, які задекларують знайдену зброю, зможуть її надалі законно зберігати в себе.
“Щоб громадянина не притягнули до кримінальної відповідальності за незаконне зберігання цієї зброї, ми і пропонуємо йому здати цю зброю, задекларувавши її в органах поліції, і на період воєнного стану, а також 90 днів після завершення воєнного стану, зберігати її в себе. Власне, тому у цій законодавчій зміні насамперед зацікавлені не самі правоохоронці, а громадяни, які мають на руках незареєстровану зброю”, – сказав Богдан Драп’ятий.
Куди звернутися власникам незареєстрованої зброї
В МВС зробили процедуру декларування зброї максимально простою і зрозумілою: громадяни віком від 21 року, які мають незареєстровану зброю, мають прийти до органів Національної поліції, задекларувати цю зброю і на період воєнного стану можуть залишити її у себе на зберіганні. В тому ж законі ми також передбачили, що після завершення воєнного стану громадяни, за бажання і за можливості, зможуть цю зброю переробити на дозволені види вогнепальні зброї, аби вже поставити її на облік як зброю, що дозволена до використання та зберігання. Звісно, якщо переробити зброю на дозволені зразки неможливо, її доведеться просто здати. Що, власне, і діюче законодавство передбачає.
“Та у більшості випадків, по суті, декларування дозволить громадянам легалізувати наявну у них незареєстровану зброю і законно її зберігати на період дії воєнного стану”, – підкреслив Богдан Драп’ятий.
Форма деклараційної заявки максимально проста. Там просто треба вказати, що зброя була знайдена чи отримана у такому-то місці конкретної дати чи проміжку часу. Не всі види зброї підлягатимуть декларуванню, але, наприклад, автомат чи пістолет, які нині не дозволені в обігу для цивільних осіб, можна буде задекларувати і залишити у себе на зберіганні. Також цією зброєю можна буде скористатися для захисту від російських окупантів.
“Тут не без винятків для людей із кримінальним бекграундом або осіб, які вчиняли домашнє насильство. Звичайно, вони задекларувати зброю не зможуть”, – сказав Богдан Драп’ятий.
Поліція також фіксуватиме ідентифікаційні номери зброї, фотографуватимемо її, але після цього віддаватимемо назад громадянам. До завершення воєнного стану. Зброя із ознаками корегування маркування чи його знищення не підлягатиме декларуванню. Якщо особа не виявить бажання залишити знайдену чи отриману зброю на період дії воєнного стану, органи Національної поліції приймуть її на добровільних засадах, що виключає кримінальну відповідальність.
З 25 листопада МВС всіх зусиль докладе до того, щоб забезпечити простий доступний механізм декларування для громадян. Тож звернутися можна буде до будь-якого територіального органу Національної поліції, який має відповідні можливості та ресурси. А вже через 90 днів після завершення воєнного стану, якщо громадянин захоче залишити цю зброю в себе, переробивши на інший вид дозволеної зброї, процедура буде дещо іншою.
“Ми однозначно цю зброю будемо відстрілювати, перевіряти за нашими стандартами, проводити балістичну експертизу. І лише після того, як з’ясуємо, що ця зброя не причетна до вчинення правопорушень, повернемо її нинішньому власникові”, – сказав Богдан Драп’ятий.
Але на першому етапі, який простіший і швидший, МВС має на меті вивести з незаконного обігу вогнепальну зброю, що вже перебуває у володінні людей, облікувати її з так званої тіні та поінформувати володільця такої зброї про встановлені Правила її носіння, зберігання та перевезення для убезпечення його та оточуючих.
Відповідальність за зберігання незареєстрованої зброї
“Наразі власникам незареєстрованої зброї загрожує відповідальність за статтею 263 Кримінального кодексу — від 3 до 7 років позбавлення волі. Добровільне декларування або здача позбавить їх цього ризику, і це вагомий, як на мене, аргумент”, – сказав Богдан Драп’ятий.
На початку березня 2022 року було прийнято Закон «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», який надав право органам державної влади видавати нашим громадянам зброю для відсічі збройної агресії Росії. Цей шлях виявився правильним, завдяки йому нам вдалося мобілізувати цивільних громадян, які бажали захищати нашу державу. Здебільшого всю видану зброю МВС і поліція облікували, ця інформація є. Втім, ми не виключаємо випадків, коли з різних причин на початку повномасштабного вторгнення належно не оформлювалися документи про видачу зброї цивільним, тож наразі громадяни мають право оформити на цю зброю відповідні документи, а після завершення воєнного стану повернути її в законний спосіб державі.
В Україні станом на сьогодні у встановленому законодавством порядку зареєстровано майже 1 мільйон 400 тисяч одиниць різних видів зброї. Зазвичай це зброя для полювання, для заняття стрільбою і так звана травматична зброя для самозахисту. Є окремі категорії осіб, які мають право на цю зброю.
Про статистику незаконного обігу зброї говорити важко зі зрозумілих причин. Зокрема, через триваючу гарячу фазу повномасштабної війни Росії проти України та величезну протяжність лінії фронту (понад 1000 кілометрів). Але з аналізу стану криміногенної ситуації за різними видами злочинів можна побачити, що з початку повномасштабної війни і по сьогодні вона є мінливою.
“Втім, є негативна динаміка зростання незаконного обігу зброї. Якщо порівнювати, наприклад, період повномасштабної війни з 2019 роком, то ми бачимо збільшення випадків вилучення незареєстрованої зброї у наших громадян. Йдеться не тільки про вогнепальну зброю, тут також враховуються вилучені вибухові речовини, пристрої, у тому числі гранати та набої. Так от, якщо за 2019 рік у нас було вилучено автоматичної зброї близько 100 одиниць, то 2023-го маємо 1567 одиниць вилученої зброї цього виду. Якщо говорити про гранати, то 2019-го правоохоронці вилучили 2500 одиниць, а за 2023 рік — близько 18 тисяч. Тобто ми бачимо різке збільшення показників із початком повномасштабного вторгнення”, – зазначив Богдан Драп’ятий.
За статтями 263, 263-1 Кримінального кодексу України — про незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами – у 2024 році правоохоронцями порушено 4700 кримінальних проваджень. У 3797 провадженнях особам було вручено підозри, 3212 справ уже було направлено до суду. Найбільше незаконної зброї вилучається у регіонах, які межують із районами ведення бойових дій. Це Донецька, Харківська, Запорізька і Дніпропетровська області. Найменше вилучається зброї на заході — у Закарпатській, Івано-Франківській і Чернівецькій областях.
“Ми не бачимо бандформувань, які тероризували б населення, здійснювали б ракет, шантаж чи вчиняли б інші незаконні дії. Ба більше, якщо говорити про кількість таких злочинів, як розбої, грабежі, крадіжки, то в період повномасштабної війни ми, навпаки, спостерігаємо її зменшення. Тож нам вдається оперативно реагувати на виклики та тримати ситуацію під контролем. Наразі створено Координаційний центр з питань протидії незаконному обігу зброї, очолюваний міністром внутрішніх справ, до якого залучені всі правоохоронні органи, дотичні до протидії незаконному обігу зброї. Що також допомагає нам на цьому шляху”, – сказав Богдан Драп’ятий.
В Україні спростили порядок реєстрації авто для потреб ЗСУ
В Україні спростили порядок реєстрації та перереєстрації транспортних засобів, ввезених як гуманітарна допомога. 9 вересня набула чинності відповідна постанова Кабінету Міністрів України № 895. Документ полегшує процедуру передачі такої техніки для потреб фронту.
Серед нововведень – можливість ставити гуманітарні автомобілі на державний облік. Залишається доступною також опція тимчасової реєстрації, що дозволяє оформити транспортний засіб, сплачуючи лише за бланки, без внесків до пенсійного фонду, сертифікації та експертного дослідження під час першої реєстрації. Для авто на тимчасовому обліку доступні послуги вибракування, виїзду за кордон та передачі іншій особі, повідомляє Сервісний центр МВС.
Постанова дозволяє благодійним організаціям ставити ввезені гуманітарні автомобілі на державний облік, незалежно від того, чи вже вони використовуються для оборони країни, чи тільки перетинатимуть кордон. Державна реєстрація допоможе призначити відповідального користувача авто, що сприятиме особистій відповідальності водіїв за порушення ПДР.
Також розроблено чіткий механізм передачі автомобіля від благодійної організації до кінцевого отримувача, що дозволяє перереєструвати його у сервісному центрі МВС. Для автівок на тимчасовому обліку стає доступною послуга вибракування. Це актуально для транспортних засобів, які виконують бойові завдання та не підлягають відновленню через ушкодження.
Крім того, постанова регулює виїзд за кордон на гуманітарних авто, що раніше було заборонено. Тепер власники таких авто можуть отримати свідоцтво про реєстрацію для виїзду за кордон. Благодійники також можуть обирати між державним та тимчасовим обліком для своїх авто.