Київська міська рада може надати звання Почесного громадянина міста Києва Петру Кузику — голові київської міської організації ВО “Свобода” та командиру батальйону “Свобода” з 2022 року. Родом із Троєщини, Кузик раніше очолював Деснянський район, а навесні 2022 року ініціював створення Добровольчого формування територіальної громади Києва — 112-ї бригади ТрО ЗСУ. Під його керівництвом підрозділи разом із підрозділами ЗСУ та МВС брали участь у штурмових і наступальних операціях з деокупації Ірпеня, Бучі та Гостомеля.
Проєкт рішення щодо присвоєння Петру Кузику почесного звання був внесений на розгляд Київради керівником апарату КМДА Дмитром Загуменним. Документ зареєстрували й оприлюднили на сайті Київради 17 червня 2026 року. Хід щодо висунення цієї кандидатури подавала громадська організація “Київська міська організація ВО українок “Яворина”.
“Петро Кузик розпочав бойовий шлях ще у 2014 році, захищаючи східні рубежі України як боєць окремого добровольчого батальйону ‘Карпатська Січ’. На початку повномасштабної агресії, у березні-квітні 2022 року, він об’єднав і мотивував тисячі киян, сформувавши ДФТГ м. Києва ‘Свобода'”, — йдеться в обґрунтуванні ГО “Яворина”.
Активістки відзначають, що під командуванням комбата бійці брали участь у звільненні Ірпеня на Київщині. Після витіснення ворога з цього регіону батальйон перекинули на інші напрямки — Рубіжне, Сіверськодонецьк, Воронове, Зайцеве, Бахмут, Курдюмівка та інші. У зверненні ГО наведено кілька епізодів із бойового шляху підрозділу “Свобода” під керівництвом Кузика.
“Утримання позицій у Рубіжному стало справжнім випробуванням: ворог переважав у силах — щоденно підрозділ відбивав по 3–4 штурми, інколи фіксувалося до 500 прильотів важких снарядів на годину. Далі були бої за Сіверськодонецьк: місто тримали доти, доки не надійшов офіційний наказ на тактичне відведення. Відхід здійснювали вплав через річку, бо мости були зруйновані”, — пишуть активістки ГО.
За їхніми підрахунками, підполковник Кузик і його підлеглі відбили понад 100 штурмових атак, знищили та поранили приблизно 2,5 тисячі окупантів, ліквідували понад 100 одиниць техніки, близько 50 артилерійських систем і 105 безпілотних літальних апаратів противника. Наразі “Свобода” сформована як 3-й батальйон оперативного призначення 4-ї бригади “Рубіж” 2-го корпусу Нацгвардії України “Хартія”. Сам Петро Кузик уже нагороджений орденом Богдана Хмельницького.
Варто зазначити, що Кузик має досвід роботи в системі місцевого управління столиці. Родом із Троєщини, з 2007 року — член ВО “Свобода”, у лютому 2014 року його призначив керувати Деснянським районом тодішній в.о. президента Олександр Турчинов (цей крок відбувся в рамках політичних домовленостей за участі Олега Тягнибока: тоді “Свобода” отримала низку посад у виконавчій вертикалі, від міністерств до голів ОДА та РДА). Тоді Кузик також став депутатом Київради, наступного року переобраний і працював над питаннями столичного бюджету.
Захисники, забудовники, фармацевти: кому ще Київрада присвоює почесні звання
Нагадаємо, що 19 червня Київрада присвоїла звання “Почесний громадянин міста Києва” командиру 429-ї окремої бригади безпілотних систем “Ахіллес” майору Юрію Федоренку. Ініціативу підтримали майже всі депутати міської ради, вона отримала широку міжфракційну підтримку. Федоренко є Героєм України та одночасно депутатом Київради IX скликання.
У грудні 2025 року депутати також присвоїли почесні звання п’ятьом видатним киянам. Серед нагороджених — відома бізнесвумен і фармакологиня Філя Жебровська, поет-пісняр Вадим Крищенко та ректор університету імені Михайла Драгоманова Віктор Андрущенко. Також відзначили президента Будівельної палати України, відомого забудовника, який брав участь у створенні сучасного дизайну НСК “Олімпійський”, Петра Шилюка.
