Експерт Коваленко: окупанти за рік можуть втратити автотехніки більше, ніж СРСР під час Другої світової

Росія підходить до критичної межі, після якої її логістика на окупованому півдні фактично перестане працювати. Статистика втрат автотехніки станом на червень 2026 року демонструє: тиск на постачання окупантів зростає безпрецедентними темпами. Перед ворогом постало жорстке питання — або повністю припинити постачання хоча б по трасі М-14, або й надалі спостерігати рекордні темпи втрат техніки.

Про це у своєму Telegram-каналі повідомив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко. На його думку, ситуація вже є наочним масштабуванням логістичного локдауну — і це лише червень. Аналітик бачить розвиток подій за одним із двох сценаріїв: або повне припинення логістики принаймні по трасі М-14, або продовження стрімкого зростання втрат автотранспорту у російських окупаційних військ (РОВ) до нових рекордних показників.

Рішення командування РОВ щодо формування мобільних вогневих груп (МВГ) не ускладнило, а навпаки — спростило завдання українських сил безпілотних систем. В той час як у Москві розраховували, що МВГ захищатимуть колони, вони фактично стали додатковими мішенями. Аналітик висловив припущення щодо можливого історичного максимуму:

“Втратити більше автомобільного транспорту за рік, аніж вся червона армія за весь час Другої світової війни… Хм, звучить просто як виклик”.

Коваленко припустив: якщо поточна динаміка втрат автотехніки збережеться, до кінця 2026 року Росія може встановити моторошний “історичний рекорд” — втратити за один рік більше одиниць автомобільного транспорту, ніж Робітничо-селянська Червона армія за весь період Другої світової війни.

Цифри підтвердили катастрофічний масштаб

У січні та лютому 2026 року РОВ зазнали відповідно 4 021 та 4 071 втрат автотранспорту. У березні кількість збільшилась до 6 068 одиниць, у квітні — до 6 431. У травні окупанти втратили вже 8 612 одиниць, і саме з другої половини травня російське командування почало вводити супровід автоколон — мобільні вогневі групи.

За неповний червень втрати перевищили позначку в 10 тисяч одиниць, а 22 червня було зафіксовано абсолютний добовий рекорд — 626 одиниць. Ця цифра особливо кричуща на тлі червня 2022 року, коли за весь місяць РОВ втратили лише 320 автомобілів.

Логістичний локдаун розпочався в березні 2026 року, а його щомісячне масштабування в середньому становить близько +50% за відсутності адаптації противника. Російські окупанти так і не змогли пристосуватися до нових умов логістики, які для них створили Сили безпілотних систем.

Очевидно, що російські підрозділи входять у літню наступальну кампанію 2026 року в найгіршій диспозиції, яку тільки могли уявити їхні командири. Південний напрямок є одним із найбільш вразливих для окупаційних сил через обмежені можливості маневру та постачання. На відміну від Донецької та Луганської областей, тут у росіян значно менше шляхів для перегрупування, адже з тилу розташовані Азовське і Чорне моря, а логістичні коридори є вкрай обмеженими.

Втрати автомобільного транспорту окупантів

Удари по паливу і техніці окупантів тривають

Знищення нафтоперекачувальної інфраструктури всередині Росії відбувається паралельно з руйнуванням автотехніки безпосередньо в зоні окупації. Поразки таких об’єктів мають стратегічне значення, адже вони є ключовими ланками паливної логістики росіян. Порушення роботи нафтоперекачувальних станцій ускладнює постачання пального до промислових центрів і військових об’єктів, а також негативно впливає на експорт нафтопродуктів.

Ізоляція окупантів відбувається також у повітряному просторі. Демонтаж системи ППО в Криму позбавляє їх захищеного неба над ключовими логістичними маршрутами. Удари по мостах на перешийку здатні спричинити логістичний колапс на півострові. З кожним успішним ударом Росії стає дедалі складніше поповнювати втрати — особливо РЛС, системи ППО, наземні центри управління БПЛА та кваліфікований персонал.